Header Ads

Włochy: Partia Demokratyczna za pomysłem obywatelstwa pierwotnego wg. prawa ziemi.


Zaledwie kilka tygodni po utworzeniu rządu z Ruchem 5 Gwiazd, Partia Demokratyczna (PD) naciska na wprowadzenie prawa obywatelstwa pierwotnego według zasady prawa ziemi. Deputowany Matteo Orfini powiedział, że ustawa o obywatelstwie pierwotnym (łac. ius soli) musi zostać uchwalona "w trybie pilnym" po głosowaniu w sprawie zmniejszenia liczby miejsc we włoskim parlamencie w październiku - donosi Il Giornale. 

Zobacz Koniecznie
Elena Bonetti, nowa minister rodziny, wyraziła chęć przyjrzenia się reformie obywatelstwa, mówiąc, że pomyliła się nie przyjmując ustawy ius culturae - prawa, które pozwoliłoby nieletnim w wieku poniżej 12 lat na uzyskanie obywatelstwa po pięciu latach edukacji. Senator Roberto Calderoli, członek Ligi Matteo Salviniego i wiceprezydent włoskiego Senatu, odrzucił propozycję, aby dać każdemu urodzonemu na włoskiej ziemi pełne obywatelstwo, mówiąc: 

„Uwaga! Zablokowaliśmy to w ostatniej kadencji i zablokujemy to teraz. Ci z Partii Demokratycznej dobrze to rozumieją: ius soli jest martwe. Pochowaliśmy je w ostatniej kadencji i nikt go nie podniesie, nawet ten rząd-zombie. Obecne prawo dotyczące obywatelstwa jest w porządku, co potwierdza liczba nowych obywateli. Przyznaliśmy je wielu osobom w ciągu ostatnich kilku lat”- dodał senator Calderoli.

Zobacz Koniecznie
Propozycja nadania obywatelstwa pierwotnego pojawia się, gdy nowy lewicowy włoski rząd podjął kroki w celu ponownego otwarcia włoskich portów dla organizacji pozarządowych zajmujących się transportem migrantów. Na początku zeszłego tygodnia w Mesynie pojawił się statek "Vectors" ze 182 migrantami. Prawo nabycia obywatelstwa wynikające z urodzenia stworzyłoby nielegalnym migrantom możliwość posiadania we Włoszech dzieci, które następnie automatycznie stawałyby się obywatelami włoskimi, co w Stanach Zjednoczonych znane jest jako „anchor babies”.

Włoski think tank, fundacja FareFuturo, opublikowała na początku tego miesiąca prognozę, w której twierdzi, że masowa migracja w połączeniu z innymi czynnikami wpływającymi na zmiany demograficzne, w tym wskaźnik urodzeń, może doprowadzić do tego, że Włochy do 2100 roku staną się krajem, w którym społeczeństwo w 50% będzie muzułmańskie.

Źródło info: Il Giornale
Źródło foto: Pexels
loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.