Header Ads

"Jest zmarnowanym Chaplinem polskiego kina". Jan Kobuszewski nie żyje.


Związany z kabaretami Dudek i Olgi Lipińskiej, wybitny aktor teatralny Jan Kobuszewski nie żyje. Artysta zmarł w sobotę w wieku 85 lat. 

Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia 1934 w Warszawie w rodzinie katolickiej. Był najmłodszym z trójki dzieci Alicji Kobuszewskiej, miał dwie starsze siostry. Początkowo chciał zostać księdzem, jednak po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, w 1951 roku nie przyjęto go do warszawskiej PWST. Gdy rok później udało mu się zdać egzaminy, był już absolwentem Państwowej Szkoły Dramatycznej Teatru Lalek. Jego studenckim debiutem była Panna Maliczewska wg. Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Janiny Romanównej. W 1955 roku zadebiutował na ekranie niewielką rolą Francuza w dramacie wojennym Godziny nadziei Jana Rybkowskiego. Po ukończeniu studiów współpracował m.in. z Teatrem Młodej Warszawy, Teatrem Nowym w Łodzi czy Teatrem Kwadrat w Warszawie. Z powodzeniem grywał w sztukach klasycznych takich jak "Zemsta" Fredry - Papkina - czy "Król Lear" Szekspira - Oswalda. 

Zagrał w przeszło 30 filmach i ponad 2000 razy wystąpił w telewizyjnych programach rozrywkowych. Stał się znany z ról w popularnych serialach telewizyjnych Jerzego Gruzy - szefa hydraulików w "Wojnie domowej" czy jako Jasio, bufetowy w klubie sportowym, człowiek po przejściach - były lekkoatleta, który polatach sukcesów popadł w alkoholizm i zmarnował sobie karierę, w "Czterdziestolatku". 

Agnieszka Osiecka w "Fotonostalgii" napisała o nim tak: 

"Kobuszewski jest graficzny. Powinny wszędzie wisieć plakaty, obrazy i znaki drogowe z postacią Kobuszewskiego w tańcu. Powinien powstać serial filmów animowanych pod tytułem +Przygody młodego znaku zapytania+, a w roli znaku zapytania powinien wystąpić Jan Kobuszewski. Powinien być prowadzony w szkole teatralnej i filmowej specjalny kurs pt. +Fenomen aktorstwa Jana Kobuszewskiego+, ponieważ to jest aktorstwo, które zaprzecza wszelkim banalnym kanonom. (...) Powinien, krótko mówiąc, narodzić się reżyser filmowy, który by życie poświęcił kręceniu komedii z Kobuszewskim, ponieważ warto. Tak się jednak nie stało, i Janek Kobuszewski jest zmarnowanym Chaplinem polskiego kina."

Matkę, Alicję Kobuszewską, z powodu złego stanu zdrowia nakłaniano do aborcji. Wbrew namowom zdecydowała się urodzić. 

Hołd wybitnemu artyście złożył na Twitterze m.in. Prezydent RP Andrzej Duda. 


Źródło info: Wikipedia / Twitter / TVP Info
Źródło foto:  Sławek [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.