Header Ads

Uppsala: 2 gwałty i 2 ataki seksualne w 4 dni. Szwedzka policja ostrzega kobiety: "Nie wychodźcie same z domów!"


Szwedzka policja ostrzega kobiety, aby chodziły w grupach i "myślały jak się zachowywać". Apel został wyartykułowany tuż po tym, jak cztery kobiety stały się ofiarami różnych ataków seksualnych, w tym dwóch gwałtów w ciągu czterech dni w sennym uniwersyteckim miasteczku Uppsala.

Licząca 170 000 mieszkańców Uppsala bardziej niż z brutalnej przestępczości znana jest z bycia miasteczkiem uniwersyteckim mogącym pochwalić się piękną katedrą. Jednak w ostatnich dniach miejscowa policja prowadzi dochodzenie w sprawie szeregu przestępstw seksualnych. W pierwszy weekend sierpnia miały miejsce dwa "dokonane gwałty", kolejna próba gwałtu wydarzyła się w sobotni wieczór, a następny atak seksualny miał miejsce we wczesnych godzinach środowego poranka 7. sierpnia. Wszystkie cztery ataki miały miejsce w nocy, a ofiary szły same. Policja traktuje ataki jako niepowiązane ze sobą. Nie ujawniono żadnych rysopisów podejrzanych.

Miejscowa policja w Uppsali wydała jednak ostrzeżenie dla potencjalnych ofiar:

"Kobiety w mieście nie powinny się martwić, ale muszą pomyśleć jak się zachować. Nie krępuj się chodzić po oświetlonych ulicach, ale nie chodź sama po alejkach i parkach" - przekazała policja w oświadczeniu dla gazety Expressen.

Niemcy: Rośnie liczba gwałtów na cmentarzach!
Policja zaznaczyła, że w związku z tym, iż funkcjonariusze "nie mogą być we wszystkich miejscach, zarówno mężczyźni, jak i kobiety muszą myśleć  z wyprzedzeniem". Podobne ostrzeżenia dla kobiet w Uppsali były wcześniej krytykowane. Kiedy na początku tego roku cztery na pięć uczennic stwierdziło, że nie czują się bezpiecznie w mieście, organizacje praw kobiet wezwały do większej obecności policji na ulicach zamiast udzielania porad bezpieczeństwa dla potencjalnych ofiar.

"Ograniczenie swobody przemieszania się dziewcząt rozwija się" - stwierdziła aktywistka Mariet Ghadimi w marcu dla SVT Nyheter. "Jest to problem strukturalny, który ogranicza swobodę i prawa dziewcząt, a na dłuższą metę dotyczy ogólnie kobiet."

Liczba zgwałceń w Szwecji rośnie od 2005 roku, a w samym 2017 wzrosła o dziesięć procent. W latach 2005-2017 liczba gwałtów podwoiła się, a liczba przypadków molestowania seksualnego wzrosła ponad dwukrotnie.

Źródło info: Expressen
Źródło foto: Tusse [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.