Header Ads

Zbliżenie na linii Chiny - Izrael. Pentagon ostrzega Tel Awiw.


Gdy administracja Donalda Trumpa przyśpieszyła w ostatnim czasie samozwańczą "wojnę handlową" z Chinami, urzędnicy Pentagonu wyrażają coraz większą obawę, że Izrael i inne narody Bliskiego Wschodu wpadną głębiej na orbitę Pekinu. Przemawiając w Waszyngtonie kilka dni temu najwyższy urzędnik Departamentu Obrony na Bliskim Wschodzie, powiedział, że wojsko USA jest "bardzo uważne" w związku z chińskimi inwestycjami handlowymi i infrastrukturalnymi z Izraelem. Pentagon wielokrotnie podnosił problem decyzji Tel Awiwu o podpisaniu umowy na szczeblu rządowym z Shanghai International Port Group w wysokości 2 mld dolarów na obsługę portu w Hajfie do 2021 roku. Port w Hajfie jest miejscem stacjonowania szóstej floty amerykańskiej marynarki wojennej.


"Chociaż nie prosimy Izraela o całkowite unikanie kontaktów z Chinami, prowadzimy otwarte rozmowy ze wszystkimi naszymi najbliższymi sojusznikami i partnerami na temat wpływu chińskich inwestycji na bezpieczeństwo narodowe." - powiedział zastępca sekretarza obrony na Bliskim Wschodzie, Mick Mulroy. "Otwartość gospodarek USA i Izraela stanowi siłę dla nszych krajów, ale złośliwi uczestnicy mogą skorzystać, jeśli nie będziemy ostrożni."

Chiny kontynuowały także inwestycje w system kolei lekkich w Tel Awiwie, które przejeżdżają przez tereny obronne w Izraelu w Kirya i port na południu w pobliżu bazy marynarki wojennej w Ashdod. To wywołało ostrzeżenia ze strony amerykańskich polityków, a także dziennikarzy. Eksperci wskazali, że ewentualna obecność Chin mogłaby umożliwić Marynarce Armii Ludowo-Wyzwoleńczej monitorowanie ruchu i konserwacji amerykańskich statków oraz stanowić zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa.

"Nie ma powodu, dla którego Izrael nie miałby dobrze prosperującego biznesu z Chinami, ale kluczowe pytanie brzmi, czy chcesz, aby Twoja infrastruktura była zarządzana przez obcy kraj." - powiedziała Shira Efron, politolog w RAND Corporation.

Port w Hajfie to największy z trzech międzynarodowych portów morskich Izraela. Przez cały rok obsługuje statki towarowe i pasażerskie. W porcie przeładowuje się 22 mln t towarów rocznie.

Efron twierdzi, że rząd izraelski dodał tajny załącznik dot. bezpieczeństwa do umowy dot. portu w Hajfie, który określa zakres władzy izraelskich służb bezpieczeństwa w odniesieniu do portu oraz ogranicza zatrudnianie w miejscach wrażliwych do obywateli posiadających ściśle tajne poświadczenia.

Amerykańska marynarka wojenna przekazała, że planuje ponowne rozpatrzenie długotrwałych operacji w Hajfie po przekazaniu portu we władanie Chin. Senat zawarł zapis w obowiązkowym rocznym projekcie upoważnienia do obrony, aby zachęcić Izrael do rozważenia konsekwencji bezpieczeństwa związanych z inwestycjami zagranicznymi w odpowiedzi na ruch dot. portu w Hajfie. W opublikowanym w kwietniu raporcie Centrum Nowego Amerykańskiego Bezpieczeństwa można przeczytać, że terminal w Hajfie, który po ukończeniu ma być największym tego typu obiektem w Izraelu, jest oceniany jako "osłabienie suwerenności", co sugeruje, że chińska firma może przedłużyć umowę najmu z powodu braku konkurencyjnych ofert. Shanghai International Port Group była jedynym oferentem 25-letniego kontraktu na port w 2015 roku.

Umowa z Hajfy pojawia się w związku z zacieśniającymi się więzami między amerykańskimi sojusznikami na Bliskim Wschodzie a Chinami, które wywołały obawy w Pentagonie i innych amerykańskich agencjach rządowych. Mulroy stwierdził, że Chiny obiecały 23 mld dolarów pożyczek i pomocy dla państw Bliskiego Wschodu w 2018 roku, dodając do tego 28 mld dolarów na inwestycje infrastrukturalne. Wzmocnienie dwustronnych więzi z krajami arabskimi wydaje się również osobistym celem prezydenta Chin Xi Jinpinga, który rozmawiał na ten temat na forum regionalnym zeszłego lata, kiedy chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło państwa Bliskiego Wschodu jako "naturalnych partnerów" w inicjatywie "Belt and Road".

Przez Port Hajfa przechodzi około 22 milionów ton towarów rocznie. Każdego roku przez port eksportuje się na cały świat dziesiątki tysięcy kontenerów z meblami, żywnością, odzieżą i innymi produktami izraelskimi. Przeciętnie każdego dnia eksportuje się sześć kontenerów z bromem (rocznie ponad 2000). Wśród towarów eksportowanych znajdują się także substancje niebezpieczne oraz broń. W porcie rozładowuje się ropę naftową i inne chemikalia, które następnie przechowuje się w zbiornikach na terenie portu.

Chociaż umowa z Hajfy wydaje się być zakorzeniona w interesach gospodarczych, Chiny prowadzą także inicjatywę antypiracką u wybrzeży Zatoki Adeńskiej, a w przeszłości wybudowali bazy i założyli obszary zmilitaryzowane, które wydają się mieć charakter gospodarczy - twierdzą eksperci.

"Chiny często mówią jedno, ale potem robią drugie" - powiedział Rush Doshi, specjalista od chińskiego wojska w Brookings Institution. "Chiny powiedziały, że nigdy nie będą miały zagranicznej bazy, a teraz mają jedną w Dżibuti. Nie miały militaryzować Morza Południowochińskiego, ale zapewne zmilitaryzowały. Więc kiedy ambicje i zachowanie Chin tak często zaprzeczają ich retoryce, to jest powód, dla którego powinieneś się tym przejmować."

Źródło info: Al-monitor.com / Haaretz
Źródło foto: Zvi Roger [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons / אור17 [Public domain], via Wikimedia Commons / Palácio do Planalto [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons / David B. Gleason from Chicago, IL [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons / Shealah Craighead [Public domain], via Wikimedia Commons / Dragan Tatic [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.