Header Ads

PŚ w Pjongczang: Kraft wygrywa, Stoch na podium!

Austriak Stefan Kraft nie dał szans rywalom w pierwszym konkursie rozgrywanym na skoczni w koreańskim Pjongczangu. Drugie miejsce zajął Niemiec Andreas Wellinger, a na najniższym stopniu podium uplasował się Mistrz Olimpijski z Sochi - Kamil Stoch.

Tegoroczne dwa konkursy w Korei Południowej odbywają się w ramach próby przedolimpijskiej przed Igrzyskami Zimowymi, które odbędą się już w przyszłym roku. Dzisiaj, jak to często bywa, karty rozdawał wiatr. W pierwszej serii najlepszym okazał się Stefan Kraft przed drugim Wellingerem i trzecim Norwegiem Danielem Andre Tande. Austriak wyprzedzał Niemca o 11.6 pkt. Czwarty był najlepszy z Polaków Kamil Stoch, który do lidera tracił już 19.9pkt. Lider Pucharu Świata po skoku na odległość 126.5m okupował czwartą pozycję wspólnie z Austriakiem Michaelem Hayboeckiem. Stoch pośród najlepszych został puszczony w jednych z gorszych warunków. Na szóste miejsce wskoczył zwycięzca jednego z konkursów w Sapporo - Maciej Kot. Pozostałych Polaków zabrakło w drugiej dziesiątce. Żyła, Ziobro i Kubacki tym razem wylądowali w trzeciej (Żyła na 21., Ziobro na 22., Kubacki na 28.). Do finałowej serii nie dostał się Stefan Hula (47.), który w ostatnich tygodniach zaliczył zniżkę formy.

W finałowej serii nie było już tak wiele skoków powyżej 130m. Wiatr w plecy dawał się we znaki wielu zawodnikom.  Jan Ziobro po skoku na 121.5m wylądował ostatecznie na 30. pozycji. 10. zawodnik Pucharu Świata Piotr Żyła obniżył swoje loty w drugiej serii lądując na 122.5m jednocześnie zajmując 27. miejsce. Na uwagę zasługuje bardzo dobry skok Dawida Kubackiego, który skacząc na 130.5m zajął 19. miejsce. W pierwszej dziesiątce w finałowej serii nastąpiło pewne przetasowanie poza pierwszymi dwoma miejscami. Stefan Kraft nie dał sobie odebrać pewnego zwycięstwa oddając skok na odległość 137.5m. Drugi pozostał dobrze dysponowany Niemiec Andreas Wellinger, który lądując na 136m wyprzedził pierwszego w chwili jego skoku - Kamila Stocha. Polak poprawił się o 7,5m w stosunku do pierwszej serii skacząc na 134m i po raz kolejny w karierze zajął miejsce na podium, szkoda, że jego najniższy stopień. Maciej Kot oddając skok na 127m w drugiej serii uplasował się na 7. miejscu.

Dzięki zajęciu 13. miejsca przez Petera Prevca w dzisiejszym konkursie, Słoweniec nie wyprzedzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Piotra Żyły, ktory pozostanie na 10. miejscu. Liderem niezmiennie pozostał Kamil Stoch. Austriak Stefan Kraft traci do Mistrza Olimpijskiego z Sochi już tylko 100 pkt. Trzeci jest Norweg Daniel Andre Tande ze stratą 166pkt do Stocha, a czwarty Słoweniec Domen Prevc (strata 348pkt). Szóste miejsce zajmuje drugi z Polaków Maciej Kot, który do piątego Niemca Wellingera traci tylko 5pkt. Dawid Kubacki został dzisiaj zepchnięty przez Niemca Stefana Leyhe w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na 20. pozycję. Jan Ziobro w generalce zajmuje 27. miejsce z dorobkiem 119pkt, a Stefan Hula 28. z dorobkiem 110pkt.

Kolejny konkurs Pucharu Świata już jutro z koreańskiego Pjongczangu. Początek kwalifikacji o godzinie 10:00 czasu polskiego, a zawody mają rozpocząć się o 11:00 naszego czasu.

Źródło foto:  Korea.net / Korean Culture and Information Service (Photographer name) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons