Header Ads

Polscy medycy wesprą służbę zdrowia w Chicago. Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem.


Polska wyśle do Stanów Zjednoczonych wojskową misję medyczną - taką decyzję podjął Andrzej Duda na prośbę Prezydenta USA Donalda Trumpa. Do telefonicznej rozmowy między przywódcami doszło w sobotę. Jak przekazał Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta, półgodzinna rozmowa odbyła się z inicjatywy amerykańskiego Prezydenta. Rozmowa dotyczyła współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowania NATO w walce z koronawirusem oraz współpracy gospodarczej w zwalczaniu ekonomicznych konsekwencji epidemii koronawirusa. 

Do półgodzinnej rozmowy między Prezydentem Polski a Prezydentem USA doszło w sobotę z inicjatywy tego drugiego. Jak podkreślił prof. Szczerski z Kancelarii Prezydenta Dudy rozmowy dotyczyły także współpracy instytutów badawczych Polski i USA w badaniach nad szczepionką i lekiem na koronawirusa. Zaznaczył, że ze strony amerykańskiej została wysunięta deklaracja otwartości na współpracę z polskimi ekspertami i przeprowadzenie wspólnych badań nad szczepionką i lekiem na tę chorobę. Minister z Kancelarii Prezydenta poinformował, że Polska będzie chciała pozyskać od Stanów Zjednoczonych szybkie testy na koronawirusa. 

"Tu jest otwartość strony amerykańskiej na taką współpracę w dostarczeniu do Polski tych nowoczesnych testów." - powiedział min. Szczerski. "Prezydenci podkreślili, że dzisiaj potrzeba silnej i jasnej roli NATO w tej sytuacji. Trzeba przedyskutować możliwości większego zaangażowania sił NATO, jeśli chodzi o możliwości wojskowe i medycyny, ale także innych zasobów, które są do dyspozycji NATO, żeby w sytuacji, z którą się dzisiaj zmagamy pokazać silną więź transatlantycką, także w wymiarze bezpieczeństwa - mówił szef gabinetu prezydenta. Tutaj jest gotowość do rozmów na temat tego, jak można zwiększyć obecność i działania NATO w zakresie pandemii." - dodał. 


Źródło info: RMF FM
Źródło foto:  Krzysztof Sitkowski / CC BY-SA

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.