Header Ads

Chiny zawieszają wiosenne wspinaczki na Mount Everest.


Operatorzy ekspedycji na Mount Everest oświadczyli we czwartek, że chińscy urzędnicy nie wydali zgody na wiosenne wspinaczki na Mount Everest z obawy przed koronawirusem. Z kolei od strony Nepalu przewodnicy informują o odwoływaniu wypraw na największą górę świata. 

Chińscy urzędnicy mieli oświadczyć, że nie mogą ryzykować sprowadzania zagranicznych turystów na tereny szczególnie zagrożone. Chociaż Chiny odwołały większość wydarzeń sportowych w dającej się przewidzieć przyszłości, Zhang Mingxin z tybetańskiej administracji sportowej powiedział, że nadal monitoruje sytuację i nie podjął jeszcze decyzji.

„Utrzymujemy kontakt z zagranicznymi organizatorami zespołów alpinistycznych, aby uzyskać aktualne informacje. Zależy to od rozwoju sytuacji epidemicznej i zdolności naszych usług ”, powiedział Zhang w czwartek dla The Associated Press.

W Nepalu sezon górski rozpoczął się w zeszłym tygodniu. Urzędnicy i operatorzy wypraw górskich stwierdzili, że obawiają się znacznego spadku liczby wspinaczy w 2020 roku. Może to znacząco zmniejszyć przychody z wypraw i wpłynąć na sytuację tysięcy miejscowych pracowników, którzy utrzymują się z wypraw. 

"Ten sezon nie jest zbyt zachęcający dla branży alpinistycznej w Nepalu" - powiedziała Surendra Thapa, dyrektor Departamentu Turystyki Nepalu. 

Operatorzy twierdzą, że choć wspinacze zwykle przyjeżdżają w kwietniu, to obecnie dostają mnóstwo wniosków o przełożenie wypraw na sezon 2021. Pemba Sherpa z Extreme Climbers Treks powiedział, że wszystkie odwołania będą poważną przeszkodą dla nepalskiego przemysłu alpinistycznego. 

Źródło info: FoxSports.com
Źródło foto:  I, Luca Galuzzi / CC BY-SA

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.