Header Ads

Żona bojownika ISIS przegrała walkę o zachowanie brytyjskiego obywatelstwa.


Shamima Begum - Brytyjka, która dołączyła do ISIS w 2015 roku jako nastolatka - przegrała w piątek pierwszy etap apelacji od decyzji brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ws. odebrania jej brytyjskiego obywatelstwa. 

Begum, urodzona w Wielkiej Brytanii, w związku z tym, że opuściła Wyspy by poślubić członka terrorystycznej grupy, przegrała pierwszy etap apelacji sądowej od decyzji brytyjskiego MSW. Pochodząca z Bangladeszu Begum w chwili wyjazdu z Londynu miała 15 lat. Przed podjęciem decyzji posiadała tylko brytyjskie obywatelstwo. Przez trzy lata mieszkała na terenach kontrolowanych przez Daesh, wychodząc za mąż za holenderskiego bojownika. Obecnie ma 20 lat i mieszka w obozie al-Roj w Syrii, w pobliżu granicy z Irakiem. Jej sprawa miała miejsce w specjalnym, częściowo utajnionym sądzie, zwanym Special Immigration Appeals Commission, który zajmuje się odwołaniami od decyzji brytyjskiego rządu o odebraniu obywatelowi obywatelstwa ze względów bezpieczeństwa narodowego. 

Shamima Begum przegrała pierwszy etap apelacji od decyzji brytyjskiego MSW.
Chociaż prawnicy Begum twierdzą, że decyzja rządu uczyniła ją bezpaństwowcem, co jest nielegalne zarówno w świetle prawa międzynarodowego, jak i brytyjskiego, sąd nie zgodził się i podtrzymał decyzję rządu. Rząd argumentował, że skoro Begum jest pochodzenia bangladeskiego, to zgodnie z prawem tego kraju kwalifikuje się do otrzymania obywatelstwa bangladeskiego, a zatem nie może być uznana za bezpaństwowca. Prawnicy Begum stwierdzili również, że warunki panujące w obozie, w którym obecnie przebywa, są sprzeczne z jej prawami człowieka i że pozbawienie jej obywatelstwa spowodowałoby porzucenie jej tam. Rząd uważa jednak, że przebywanie w obozie było konsekwencją jej decyzji o przyjęciu do Daesh, a nie decyzji o jej obywatelstwie.

Prawnicy Begum zapowiedzieli, że będą się odwoływać od tej decyzji, z możliwością skierowania sprawy do Sądu Najwyższego.

Źródło info: Anadolu Agency
Źródło foto:

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.