Header Ads

Izrael: Wstrzymany eksport palestyńskich produktów na granicy z Jordanią.


Izrael eskaluje wojnę handlową z Palestyńczykami. Władze tego kraju właśnie podjęły decyzję o zatrzymaniu eksportu produktów rolnych pochodzących z Zachodniego Brzegu za pośrednictwem Jordanii - poinformował palestyński minister rolnictwa Riyad al-Attari. 

Izrael i Autonomia Palestyńska otworzyli nowy front w trwającym od dziesięcioleci konflikcie. Handlowy spór, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku, nasilił się w ciągu ostatniego tygodnia. 

"Wczoraj dyrektor izraelskich przejść granicznych poinformował wszystkich eksporterów i wszystkie zainteresowane strony, że palestyńskie produkty rolne zostaną objęte zakazem eksportu na rynki światowe za pośrednictwem przejścia granicznego z Jordanią." - przekazał w sobotę al-Attari. 

Dyrektor ds. sprzedaży w Attelawi, który eksportuje produkty do Wielkiej Brytanii i krajów arabskich, Ahmed Rihan stwierdził, że: 

"Jest to wojna gospodarcza przeciwko całemu narodowi palestyńskiemu. Będzie to miało wpływ na nas, kupców i eksporterów, na rolników i firmy transportowe, a także na cały naród palestyński."

Demonstracja Palestyńczyków, 2012
W październiku Autonomia Palestyńska ogłosiła bojkot izraelskiej cielęciny. W miniony weekend minister obrony Izraela Naftali Bennett powiedział, że wstrzyma cały import produktów rolnych z Autonomii Palestyńskiej, co z kolei skłoniło ją do stwierdzenia, że położy kres importowi izraelskich produktów rolnych, soków owocowych i wody butelkowanej. Te posunięcia osłabiły więzi handlowe, które generalnie utrzymywały się na wysokim poziomie od czasu podpisania przez obie strony tymczasowych porozumień pokojowych w latach 90-tych. Napięcia na linii Palestyna - Izrael doprowadziły do załamania się rozmów pokojowych w 2014 roku. Dwustronne napięcia zostały dodatkowo podsycone ogłoszeniem przez prezydenta USA Donalda Trumpa planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu, który doprowadził do szeregu brutalnych incydentów w Jerozolimie, na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Działania Autonomii Palestyńskiej częściowo odzwierciedlają większe wysiłki na rzecz zakończenia tego, co jej przywódcy postrzegają jako nadmierną zależność od rynków izraelskich.

"Znajdujemy się w krytycznym momencie politycznym i całkowicie rozumiemy negatywne skutki tych działań, ale mówię z całą pewnością, że negatywne skutki będą miały również wpływ na gospodarkę izraelską" - powiedział al-Attari.

Al-Attari poinformował, że około 60 palestyńskich produktów rolnych jest eksportowanych na 100 rynków na całym świecie. Nowy zakaz obejmuje oliwę z oliwek, daktyle i zioła lecznicze. 

Źródło info: Reuters
Źródło foto:  Anan.jalal [CC BY-SA] / Wikipedia

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.