Header Ads

Holandia: Premier przeprosił Żydów za współudział Holandii w Holokauście.


Premier Holandii, Mark Rutte przeprosił środowiska żydowskie za to, że rząd Holandii podczas II wojny światowej "zawiódł w swojej odpowiedzialności jako dostarczyciel sprawiedliwości i bezpieczeństwa" dla holenderskich Żydów. Będący u władzy od 2010 roku, Rutte zdecydował się przychylić do wezwań do przeprosin naczelnego rabina Holandii Binyomina Jacobsa z 2015 roku. Około 75 proc. ze 140 tys. Żydów, którzy mieszkali w Holandii przed Holokaustem, zostało zamordowanych przez niemieckich nazistów i ich lokalnych współpracowników. 

Holenderska policja pod hitlerowską okupacją i państwowe przedsiębiorstwo kolejowe były szeroko zaangażowane w polowania na Żydów i transportowanie ich do obozów śmierci i obozów koncentracyjnych. W tym samym czasie Holandia miała silny ruch oporu i drugą - po Polsce - pod względem wielkości liczbę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Francja, Belgia i Luksemburg oficjalnie przeprosiły za rolę władz w systemowej zagładzie Żydów. 

"Ma to ogromne znaczenie historyczne." - powiedział w przeprosinach Rutte w wywiadzie dla Żydowskiej Agencji Telegraficznej. "Holenderscy Żydzi od dawna szukali pełnego uznania dla niezwykłego cierpienia jakie wyrządził im obojętny i nieprzydatny aparat rządowy."

W 1995 roku królowa Beatrix po raz pierwszy uznała jako holenderska głowa państwa współudział Holendrów w Holokauście, kiedy podczas przemówienia w izraelskim Knesecie powiedziała, że jej rodacy, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu, byli "wyjątkami". W tym samym roku w Holandii powiedziała, że myślenie o Holokauście powinno "napełnić nas głębokim poczuciem wstydu". Królowa Beatrix nie przeprosiła za kolaborację Holendrów z III Rzeszą. 

Źródło info: JTA
Źródło foto:  Fotograaf Nick van Ormondt, Wikipedia / Unknown. Several sources believe the photographer to have been Ernst Hoffmann or Bernhard Walter of the SS [Public domain]

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.