Header Ads

USA: Skazany na dożywocie żydowski morderca wolny po 38 latach. Rabin z Chabad nie krył radości.


James A. "Sneaky" White Jr., żydowski więzień skazany za morderstwo byłego męża swojej żony, wyszedł na wolność po 38 latach odsiadki. Radości z powodu wyjścia skazanego na dożywocie mordercy nie krył rabin Chabadu, Mendel Kessler, który pracował jako kapelan żydowski w więzieniu stanowym Ironwood w hrabstwie Riverside, gdzie White spędził prawie dwie dekady swojego życia. 

White, który wychował się w koszernym żydowskim domu, w więzieniu jadł tylko koszerne posiłki i nosił kippę. Przez swoją pracę charytatywną zyskał sobie wielu zwolenników. Był inicjatorem programu edukacji dla więźniów, a także założycielem organizacji weteranów. Rabin Chabad, Yonason Denebeim, który był kapelanem Ironwood przed Kesslerem, powiedział w wywiadzie w 2018 roku, że White wyrażał "prawdziwą troskę o innych więźniów, a dzięki chęci niesienia pomocy tym, którzy byli gotowi ją uzyskać aby poprawić jakość swojego życia, wykroczył daleko poza system więziennictwa". 


White nie krył radości z powodu wyjścia, jednocześnie dziękując za uwolnienie J., który opublikował artykuł o nim 22 marca 2018 roku. Jak sam powiedział "nie byłoby to możliwe bez J.". Morderca swój pierwszy posiłek po wyjściu z więzienia zjadł w Black Bear Diner w Vacaville, milę od Kalifornijskiego Zakładu Medycznego, gdzie był przetrzymywany przez ostatnie dwa lata z powodu swojego wieku (zbliża się do 80-tki). 

"Artykuł, który J. napisał o mnie, ostatecznie zmusił gubernatora do zajęcia się moją sprawą."

Kilka miesięcy po opublikowaniu artykułu J., śledczy z ówczesnego Biura Gubernatora Jerry'ego Browna odwiedzili White'a i po długiej rozmowie przekazano mu, że Gubernator poleci jego zwolnienie warunkowe. W sierpniu zeszłego roku wielu jego obrońców - byłych więźniów, którym pomógł, kolegów z Wietnamu i rabin Kessler - było przesłuchiwanych przed komisją warunkową w Sacramento. White został zakwalifikowany do warunkowego zwolnienia jeszcze tego samego dnia. Jego sprawa została przekazana do stanowego Sądu Najwyższego, a w grudniu 2018 roku jego wyrok został zamieniony przez gubernatora Browna. Zwolnienie White'a zostało opóźnione o kolejny rok po tym, jak prokurator okręgowy z hrabstwa Los Angeles, gdzie popełniono przestępstwo, wniósł zażalenie na decyzje o zwolnieniu warunkowym. 


James. A. White w lecie 1968 roku ze swoim synem
White był bardzo poważanym pilotem helikoptera podczas wojny w Wietnamie, gdzie zdobył przydomek "Sneaky" za przekradanie się przez pole pełne min przeciwpiechotnych. Cierpiał na zespół stresu pourazowego kiedy w 1980 r. zastrzelił  byłego męża swojej żony, Nancy. White powiedział, że mężczyzna zagroził im obojgu i rzekomo molestował własną pasierbicę. W 1981 r. White otrzymał wyrok dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego.

W więzieniu rozpoczął program pomocy społeczności, w tym podczas pobytu w San Quentin zorganizował grupę kombatantów walczących w Wietnamie. W Ironwood, po przeczytaniu badania na temat wskaźników recydywy dla osób, które opuszczają więzienie z dyplomem ukończenia college'u, przekonał naczelnika, aby pomógł mu rozpocząć program studiów. W tym czasie w San Quentin istniał tylko jeden podobny program w tym stanie; obecnie prawie każde więzienie w Kalifornii przyjęło ten format. White stworzył także kulturę miłości w więzieniu, przekonując współwięźniów i strażników by przekazali darowizny na rzecz lokalnych organizacji. Przez lata pomógł zebrać kilkaset tysięcy dolarów na wszystko - od psów przewodników dla weteranów po lokalną drużynę softballową dla dziewcząt. 

White w styczniu 2016 roku ostatni raz przed jej śmiercią widział swoją żonę Nancy.  
Podczas śniadania z grupą przyjaciół, w skład której wchodziło trzech byłych więźniów, których White spotkał za murami (z niektórymi nie widział się przez 15 do 20 lat) poskarżył się jak ciężko używać było srebrnych sztućców, podczas gdy w więzieniu miał do dyspozycji tylko plastikowe. Morderca po raz pierwszy rozmawiał przez telefon komórkowy i robił selfie. 

Źródło info: JTA
Źródło foto:  Frank Schulenburg [CC BY-SA] / Private Archive / jweekly.com

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.