Header Ads

RPA: Decyzja ws. Janusza Walusia odłożona w czasie.


Wyrok w sprawie ponownego rozpatrzenia wniosku Ministerstwa Sprawiedliwości dot. skazanego zabójcy Chrisa Haniego, Polaka Janusza Walusia w temacie odmowy zwolnienia warunkowego, został odłożony w czasie. Prawnicy reprezentujący skazanego Polaka zwrócili się do Sądu Najwyższego w Pretorii o uchylenie decyzji ministra sprawiedliwości Michaela Masuthy dot. odmowy zwolnienia warunkowego Walusia. 

Waluś odbywa obecnie dożywotni wyrok za zabicie Chrisa Haniego, przywódcy Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej (SACP), przed domem swojej ofiary w Boksburg w 1993 roku. Minister Sprawiedliwości RPA, Masutha ogłosił na początku tego roku, że nie przyzna Polakowi zwolnienia warunkowego, ponieważ istniały sprzeczne informacje, które utrudniały ustalenie, czy powinien on zostać zwolniony, czy też nie. Chrispin Phiri z Ministerstwa Sprawiedliwości powiedział:

"Były dwa sprzeczne raporty psychologoów, które zostały przedstawione ministrowi. Argumentowano w pewien sposób i twierdzono, że nie wydaje się, aby osoba, której to dotyczy, rzeczywiście rozumiała wpływ działań lub była szczególnie zdolna do wyrzutów sumienia w swojej sprawie."


Jeżeli sędzia uwzględni wniosek Walusia, decyzja o zwolnieniu warunkowym Polaka będzie zależeć od nowego ministra sprawiedliwości, Ronalda Lamoli. Tymczasem sekretarz generalny SACP, Blade Nzimande, powiedział, że nie ma problemu ze zwolnieniem Walusia, pod warunkiem, że wskaże swoich wspólników. Nzimande przemawiał w Mthatha na początku tego miesiąca podczas Miesiąca Czerwonego Października:

"Nawet rodzina powiedziała, że pozwolą na zwolnienie warunkowe, jeśli powie prawdę. Zaangażowanych było wiele innych osób. Powiedz nam prawdę."

Trzy miesiące temu, poza państwową komisją śledczą w Parktown, były prezydent Jacob Zuma insynuował, że niektórzy członkowie Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) stoją za próbą zamachu na Haniego. Zuma powiedział, że kiedy był szefem wywiadu ANC, natknął się na informacje sugerujące, że niektórzy zdradzili Haniego uznając go za "wroga". 

"Zadaje pytanie: Kto udzielił informacji o domu towarzysza Chrisa Haniego, który musiał zostać zamordowany?" - powiedział Zuma. 

Były prezydent RPA poinformował, że kiedy nadejdzie właściwy czas, ujawni nazwiska osób zaangażowanych w spisek. 

Źródło info: ewn.co.za
Źródło foto: AP, screen, Youtube 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.