Header Ads

RPA: 4000 wywłaszczonych gospodarstw przez rząd od 1994 roku.


Na krajowej konwencji ANC w grudniu 2017 roku, wydarzeniu, które miało być końcem zepsutych rządów Jacoba Zumy i początkiem panowania Cyrila Ramaphosa, partia postanowiła rozważyć postulat wywłaszczenia ziemi bez rekompensaty, jako sposób na zwiększenie ilości posiadanej ziemi w czarnych rękach. ANC głosi, że "to byłby uczciwy sposób na naprawienie krzywd Apartheidu". Według AfriForum czarny rząd RPA od 1994 roku wywłaszczył z rąk białych ponad 4000 gospodarstw, które mogłyby być wykorzystane do reformy rolnej, jednak z jakiegoś powodu nie są. 

Ramaphosa przyznał, że nie toleruje przejmowania ziemi i przekazał, że policja aresztuje i oskarży każdego kto spróbuje przejmować ziemię. Jednak wiceprzewodniczący AfriFroum, Ernst Roets powiedział:

"Jeśli posłuchasz prezydenta państwa i porównasz to z tym, co dzieje się na poziomie gruntu, to tak, jakby to były dwa różne światy. Nasze teamy na miejscu są świadkami przejmowania ziem np. jak to przejęcie w Pretorii, gdzie policja stała i nic nie robiła."


AfriForum musiało uzyskać nakaz sądowy, aby zmusić policję do usunięcia najeźdźców z farmy. Grupa Roetsa jest tylko jedną z kilku, które zamierzają przeciwstawić się naciskowi ANC na legalizację wywłaszczenia gruntów bez odszkodowania. Twierdzą, że proceder nasili się po oczekiwanym zwycięstwie partii rządzącej w majowych wyborach. Próbując stłumić lęki, w tym ucieczkę inwestorów z kraju, Ramaphosa podkreśla, że jego rząd rozpocznie odnowiony proces reformy gruntów, ale nie przez mordowanie białych farmerów, a poprzez redystrybucję tysięcy akrów ziemi państwowej do biednych czarnych obywateli w celach mieszkaniowych i rolniczych. Nie uspokoiło to przeciwników wywłaszczenia gospodarstw, którzy utrzymują, że plan ANC dot. zmiany Konstytucji jest początkiem "projektu" partii w celu uzyskania dostępu do prywatnego bogactwa obywateli. 

"Ważne jest, aby uświadomić sobie, że ANC chce zmienić klauzulę własności w Konstytucji, a nie klauzulę o gruntach" - powiedział Terence Corrigan, który zarządza jednostką zajmującą się wywłaszczeniem gruntów dla Instytutu Stosunków Rasowych. 

Tak więc, jeśli ustawa partii stanie się prawem, Corrigan twierdzi, że rząd będzie miał prawo do przejęcia wszelkich prywatnych rzeczy, w tym domów. Na celowniku nie będzie tylko gruntów należących do białych rolników, jeśli rząd uzna, że takie konfiskaty leżą w interesie państwa. 

"To, co widzimy, to wiele kursów, które zwiększają dyskrecję państwa i zmniejszają szanse na zmianę. Państwo chce wziąć nieruchomości bez rekompensaty na poziomie wartości rynkowej."


ANC twierdzi, że "absurdalne" jest sugerowanie, że rząd chce skonfiskować własność obywateli. Partia upiera się, że będzie szanowała własność prywatną i zamierza jedynie wywłaszczyć ziemię, by dać ją biednym czarnym. Corrigan odpowiedział, że choć może to być prawdą na tym etapie, prawo zezwalające państwu na przejęcie własności, gdy partia uzna to za stosowne, może być łatwo nadużywane w przyszłości przez korupcję administracji. 

"Wtrącasz się w podstawowe relacje między obywatelem a państwem, po co? Za jakiś symbol polityczny? Ustalony tutaj precedens jest głęboko złowrogi." - stwierdził Corrigan. 

Chociaż ANC zaprzecza, Corrigan uważa, że istnieje niebezpieczeństwo, iż prawo zezwoli na wywłaszczenie bez rekompensaty, aby umożliwić rządowi wykorzystanie oszczędności obywateli do finansowania swoich projektów. 

"Gdyby tak się stało, pojawiłoby się niezadowolenie. Ludzie, którzy mogą uważac, że kwestia gruntów nie dotyczy ich bezpośrednio, mogą czuć się zupełnie inaczej, jeśli to samo stanie się z ich oszczędnościami lub funduszami emerytalnymi albo innymi aktywami, na które państwo może uzyskać apetyt."


Chris van Zyl, dyrektor ds. polityki w Transvaal Agricultural Union, powiedział, że "RPA nie może dać się zwieść" myśleniu, że biali rolnicy są jedynymi celami proponowanej ustawy ANC. 

"Wywłaszczenie niekoniecznie jest ograniczone do ziemi. Może obejmować dobrowolną formę (prywatnej) własności: przedsiębiorstwa, budynki. Południowi Afrykanie ze wszystkich grup mogą zostać wywłaszczeni, jeśli rząd zdecyduje, że jest to konieczne. Wzywamy ich do przyłączenia się do zjednoczonego frontu, aby walczyć z tym za pomocą wszelkich środków prawnych."


AfriForum podkreśliło, że oczekiwana zmiana konstytucji przez partię rządzącą ma "niewiele" wspólnego z doprowadzeniem do większej równości rasowej gospodarstw rolnych. 

"Rząd RPA posiada już ponad 4000 gospodarstw, które mógł wykorzystać do reformy rolnej" - powiedział Roets. "W rzeczywistości z całej ziemi, którą rząd ANC nabył od momentu objęcia władzy (w 1994 roku), tylko 6% zostało przeniesionych na własność prywatną. Nie chodzi więc o reformę rolną, nie chodzi o oddawanie ziemi. Chodzi o państwo posiadające środki produkcji."

Roets poinformował, że zespół prawny AfriForum jest gotów się temu przeciwstawić.


Podobnie jak w 2018 roku, przedstawiciele AfriForum podróżują po całym świecie, aby podnieść międzynarodową świadomość tego, co Roets określa jako "najpoważniejsze zagrożenie" dla demokracji w RPA od czasu Apartheidu i co ANC określa jako jeden z największych kroków na drodze do równości rasowej i gospodarczej w kraju. 


Źródło info: The Epoch Times
Źródło foto: Johnnyhurst [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons / Jacques Descloitres, MODIS Rapid Response Team,NASA/GSFC [Public domain], via Wikimedia Commons / kiryna [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons / ITU Pictures from Geneva, Switzerland [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons / NJR ZA [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons / Created by a Solidarity staff member [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.