Header Ads

Liban: Obywatel Kanady aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Izraela.


Mężczyzna z podwójnym obywatelstwem kanadyjsko-libańskim został oskarżony o pomoc Izraelowi w zbieraniu informacji o zaginionym żołnierzu Ronie Aradzie. 

Libański wywiad poinformował we wtorek, że obywatel Libanu i Kanady został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa dla Państwa Izrael. 

"W ramach prowadzenia działań mających na celu zwalczanie szpiegostwa na rzecz Izraela, Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa Ogólnego aresztowała mężczyznę z podwójnym obywatelstwem kanadyjsko-libańskim." - oświadczyły służby specjalne Libanu. 

Zaginiony Ron Arad

Nie ma żadnych szczegółów dot. kiedy i gdzie mężczyzna został zatrzymany. 40-latek przyznał się do rekrutacji w 2013 roku przez ściganego Libańczyka, który należy do izraelskiej sieci szpiegowskiej opisywanej jako "jednostka 504". Dostał rozkaz rekrutowania agentów libańskich do szpiegowania ruchów Hezbollahu i zbierania informacji o zaginionym izraelskim wojskowym lotniku Ronie Aradzie - nawigatorze, którego samolot został zestrzelony nad Libanem w 1986 roku. Uznano, że został przekazany grupie szyickiej. 

Liban i Izrael technicznie pozostają w stanie wojny ze sporadycznymi potyczkami na wspólnej linii zawieszenia broni. W 2006 roku Hezbollah rozpoczął miesięczną wojnę z państwem żydowskim, która zdewastowała część Libanu. W okresie od kwietnia 2009 roku do 2014 roku libańskie władze zatrzymały ponad 100 osób oskarżonych o szpiegostwo dla Izraela, w większości członków wojska lub pracowników telekomunikacji. Ostatnio takie aresztowania należą do rzadkości. 

Źródło info: Israel National News
Źródło foto:  Yoniw [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons 


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.