Header Ads

Estonia: Nacjonaliści trzecią siłą w wyborach parlamentarnych.

Mart Helme (lider EKRE) / Riigikogu - estoński parlament

Nacjonaliści z Eesti Konservatiivne Rahvaerakond [EKRE] (Konserwatywno-Ludowej Partii) osiągnęli trzeci wynik w estońskich wyborach parlamentarnych jakie odbyły się w Estonii w minioną niedzielę. Ze zwycięstwa cieszyć się mogą dotychczasowi współrządzący z Eesti Reformierakond (Estońskiej Partii Reform). Drugą siłą polityczną Estonii - podobnie jak w wyborach w 2015 roku - została współrządząca Eesti Keskerakond (Estońska Partia Centrum), a to oznacza, że na szczytach władzy prawdopodobnie będzie zachowane status quo. 

Pomimo zwycięstwa libertariańskiej Estońskiej Partii Reform, której udało się osiągnąć wynik 28.8% głosów, tym samym wyprzedzając Estońską Partię Centrum z 23%, populistyczna nacjonalistyczna partia EKRE zdołała podwoić poparcie i ostatecznie uzbierała 17.8% (w 2015 roku było to 8.1%) stając się trzecią największą siłą polityczną w kraju. Dzięki temu Estońska Partia Reform zwiększyła obecność w parlamencie o 4 dodatkowych posłów, a EKRE aż o 12. 

Marsz "Niebieskiego Przebudzenia" organizowany przez środowisko EKRE w Dzień Niepodległości Estonii 

Przywódczyni zwycięskiej partii, Kaja Kallas, oświadczyła, że "EKRE nie jest dla nas wyborem". Jej partia "zachowa wszystkie opcje koalicyjne na stole", jednocześnie zaznaczając, że różnią się z Estońską Partią Centrum w trzech obszarach: "podatkach, sprawach społecznych i edukacji". 

Rozkład ilości zajmowanych miejsc w estońskim parlamencie w stosunku do procentowego wyniku wyborów.
  Social Democratic: 10 seats
  Centre: 26 seats
  Reform: 34 seats
  Pro Patria: 12 seats
  Conservative People's: 19 seats
Populiści z EKRE osiągnęli znaczący wynik dzięki antyimigranckiej i antykorupcyjnej narracji. Nacjonaliści obiecali obniżenie podatków dochodowych i akcyzy. Z kolei dwie główne partie popierają kontynuację polityki oszczędnościowej, która mimo zachowania najniższego poziomu zadłużenia ze wszystkich krajów strefy euro, wywołała gniew wśród ludności wiejskiej, która czuje się pozostawiona sama sobie. 

To nie pierwszy raz, gdy partia eurosceptyczna dokonała gwałtownego wzrostu w kraju nadbałtyckim. W październiku zeszłego roku na Łotwie wygrała partia pro-moskiewska i anty-brukselska jednocześnie. 

Źródło info: Wikipedia
Źródło foto:  Rastrojo (D•ES) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons / DJ Sturm [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons / Erik Peinar [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.