Header Ads

Dania: Wzrost ilości świeckich pogrzebów.


Ilość niereligijnych pogrzebów w Danii znacznie wzrosła. Do niedawna obecność kapłanów była widoczna w ogromnej większości pochówków i kremacji - w przeciwieństwie do ślubów, które miały znacznie silniejszą tendencję ku świeckim ceremoniom. Jak donosi gazeta Kristeligt Dagblad zauważalna jest ogromna zmiana w tej kwestii. 

Liczba pochówków lub kremacji przeprowadzonych bez obecności duchownego znacznie wzrosła w ciągu kilku lat. W ubiegłym roku 8846 osób było chowanych podczas świeckich pogrzebów. Oznacza to 84-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2006 [czyli okresem od kiedy tego typu dane są zbierane]. Według Ulli Schmidt, profesor teologii na Uniwersytecie Aarhus, trend ten jest kolejnym dowodem na to, że ogólna populacja Danii staje się coraz mniej związana z duńskim kościołem.

"Śmierć tradycyjnie była rytuałem przejścia, w którym obecność kościoła pozostaje najsilniejsza. Ale teraz widzimy początek negacji tego." - powiedziała Schmidt, która prowadzi projekt badawczy dotyczący śmierci, upamiętnienia i religii w Danii. Chociaż kościół przez długi czas starał się zwiększyć liczbę chrztów i ślubów kościelnych, malejąca liczba pogrzebów (religijnych) jest nową sytuacją."

Tendencja ta istnieje w całym kraju, ale najbardziej widoczna jest w Kopenhadze, gdzie prawie 1/3 wszystkich pochówków i kremacji w zeszłym roku odbyła się bez żadnego elementu religijnego. W skali kraju usługi niereligijne stanowiły 16% z 55 262 pogrzebów, które miały miejsce w 2018 roku, w porównaniu z 9% w 2006 roku. 

Źródło info: Kristeligt Dagblad / Local.dk
Źródło foto: Orf3us [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons / No machine-readable author provided. Per Palmkvist Knudsen assumed (based on copyright claims). [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.