Header Ads

Amsterdam: Żydzi zaatakowani przez nożownika z Egiptu.


Ojciec i syn zostali pchnięci nożem na legendarnym targu ulicznym w Amsterdamie. Ofiary to dwójka żydowskich handlarzy, z kolei napastnik  to dobrze znany miejscowej społeczności radykalny muzułmanin z Egiptu. 

Martin Colmans i jego syn Sharon doznali obrażeń podczas ataku w minioną sobotę na targu Albert Cuyp Market, gdzie rodzina Colmansów od dziesięcioleci sprzedaje meble. Sharon, którego matka pochodzi z Izraela, został ranny w plecy, klatkę piersiową i ramię. Stracił dużo krwi, jednak zarówno on i jak jego ojciec opuścili już szpital. 

Rzecznik policji powiedział De Telegraaf, że nie udziela żadnych komentarzy co do motywów napastnika. Nożownik, znany jako Tarik, zajmuje się sprzedażą fajek wodnych i innych akcesoriów dla palaczy. Jego lokal od 2004 roku mieści się tuż obok sklepu meblowego Colmansa. Napastnik, którego nazwisko nie zostało wymienione w holenderskich mediach, został aresztowany i oczekuje na przedstawienie mu aktu oskarżenia. Martin Colmans przekazał De Telegraaf, że podejrzany był nieobecny przez kilka miesięcy, a kiedy wrócił jego zachowanie całkowicie się zmieniło. Według niego Tarik "dużo czytał Koranu, przestał z nami rozmawiać, ogolił głowę, cały czas się modlił i zaczął na nas nieprzyjemnie spoglądać". Z kolei inni sprzedawcy poinformowali, że niedawno Tarik groził nożem sprzedawcy z Maroka, który nie jest Żydem. Colmans zapytany czy uważa, że atak był antysemickim incydentem, odpowiedział w wywiadzie dla Jewish Telegraphic Agency:

"Nie wiem, ale w ostatnich tygodniach zachowywał się w stosunku do nas bardzo dziwnie. Cieszę się, że żyjemy, ponieważ Tarik wydawał się być zdeterminowany by nas zabić."

Egipcjanin użył dużego noża, co zostało sfilmowane przez przechodniów będących w tym czasie na targu. Na szczęście dwóch Marokańczyków uniemożliwiło mu dalsze zadawanie ciosów. Tarik wrócił do swojego sklepu, gdzie chwilę później został aresztowany przez policję. Przed incydentem wdawał się w spory z innymi sprzedawcami, w tym właśnie z Colmansami. 

Źródło info: Jewish Telegraphic Agency
Źródło foto: Pixabay / Michiel1972 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

loading...

1 komentarz:

Obsługiwane przez usługę Blogger.