Header Ads

Bawaria zaostrza kurs wobec nielegalnych migrantów na czeskiej granicy.


Bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann zwrócił uwagę, że przez czeską granicę przedostaje się coraz więcej nielegalnych imigrantów. Do podobnych wniosków doszedł dyrektor Agencji ds. Ochrony Granic Zewnętrznych Frontex. Czeski minister spraw wewnętrznych Jan Hamacek odpowiedział, że od marca bieżącego roku policja prowadzi dochodzenie w sprawie osób udających się przez terytorium Republiki Czeskiej do Niemiec. 

"Widzieliśmy wzrost nielegalnej migracji w całej Republice Czeskiej" - powiedział Herrmann w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Dzieje się tak pomimo faktu, że współpraca z czeską policją poprawiła się w ciągu ostatniej dekady. "Faktem jest, że migranci przechodzą przez czeską granicę do Niemiec" - powiedział w wywiadzie dla Welt am Sonntag szef Frontexu, Fabrice Leggeri. Część migrantów przybywających na tzw. drogę bałkańską dotrze do Czech, jednak większość z nich przybywa do Niemiec ze Słowenii przez Austrię. 

Herrmann chce, aby Unia Europejska zaczęła chronić granice między Słowenią a Chorwacją. 

"W celu ograniczenia napływu imigrantów z Bałkanów Zachodnich, Unia Europejska powinna chronić za pomocą Frontexu granice Schengen między Słowenią a Chorwacją" - powiedział bawarski polityk. 


Zwrócił uwagę, że Bawaria prawdopodobnie zgodzi się z rządem federalnym, aby przeprowadzić własne kontrole na granicy. Według Herrmanna szczegółowe informacje organizacyjne i prawne dotyczące umowy z Berlinem nadal wymagają dopracowania. 

Hamacek zaznaczył, że czeska policja odnotowała na początku 2018 roku wzrost przypadków przemytu ludzi, kiedy zorganizowane grupy z Rumunii przewoziły w samochodach migrantów. Wymiana informacji i współpraca operacyjna z kolegami z Niemiec doprowadziły do wykrycia tych grup. 

Źródło info: zahranicni.eurozpravy.cz
Źródło foto:  By Metropolico.org (Immigranten beim Grenzübergang Wegscheid) [CC BY-SA 2.0 ], via Wikimedia Commons / © Raimond Spekking /  / By VOA- Nicolas Pinault [Public domain], via Wikimedia Commonsloading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.