Header Ads

Rosja z "nowym" Prezydentem. Władimir Putin zaprzysiężony. [Video]


Władimir Putin został zaprzysiężony na czwartą kadencję prezydencką w Federacji Rosyjskiej. Około 5000 gości wzięło udział w wystawnej ceremonii w ozdobnej sali kremlowskiej. 

U władzy jest od 18 lat - raz jako prezydent, raz jako premier. Jego przeciwnicy porównują jego rządy do panowania carów. Rosyjska telewizja pokazała 65-letniego Putina, który opuścił biuro na Kremlu i udał się długim korytarzem w stronę wyjścia z budynku, by następnie wsiąść do nowej rosyjskiej limuzyny - zwanej Cortege (tłum. orszak) - i podjechać kilkaset metrów w otoczeniu luksusowych samochodów na ceremonię zaprzysiężenia. 

Wśród gości byli niemiecki kanclerz Gerhard Schröder, obecnie odpowiedzialny za oddział rosyjskiego giganta gazowego Gazprom, premier Dmitrij Medwiediew, patriarcha cerkiewny Cyryl czy gwiazdor Hollywood Steven Seagal. 

"Ożywiliśmy dumę w naszej ojczyźnie" - powiedział Putin. "Jako głowa państwa zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby pomnożyć siłę i dobrobyt Rosji. Potrzebujemy przełomów we wszystkich dziedzinach życia. Jestem głęboko przekonany, że taki krok naprzód można zapewnić tylko w wolnym społeczeństwie, które akceptuje wszystko co nowe i zawansowane."


W sobotę policja spacyfikowała protestujących przeciwko Putinowi w Moskwie i innych rosyjskich miastach. Aresztowano ponad 1000 osób w 19 miastach. 

Władimir Putin został ponownie wybrany na Prezydenta Federacji Rosyjskiej z wynikiem 76% oddanych głosów, co jest jego najlepszym w historii rezultatem. Jednak jak wskazywali niektórzy międzynarodowi obserwatorzy podczas wyborów dochodziło do szeregu nieprawidłowości. Najbardziej znany opozycjonista w kraju, Aleksiej Navalny, nie mógł pojawić się na manifestacjach, ponieważ został na krótko aresztowany. Krajowi opozycjoniści zarzucają Putinowi podważanie demokracji w Rosji - prowadzenie polityki określanej mianem "demokracji zarządzanej", w celu trzymania prawdziwych partii opozycyjnych poza parlamentem i zapewnienia, że on i jego sojusznicy utrzymają władzę w nieskończoności. Kiedy nastąpi koniec czwartej kadencji w 2014 roku, Władimir Putin będzie u władzy prawie ćwierć wieku. Będzie miał jeszcze daleko do Józefa Stalina i jego 31. lat u władzy, ale bliżej do rosyjskich carów, takich jak Aleksander II (26 lat) czy Mikołaj I (30 lat). 

Źródło info: BBC
Źródło foto: screen, Youtube


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.