Header Ads

Min. Gowin dla "Rz": Porozumienie wokół ustawy o IPN jest w zasięgu ręki.


Spór dotyczący nowelizacji ustawy o IPN autorstwa Prawa i Sprawiedliwości trwa nadal. Po wizycie w Stanach Zjednoczonych w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister nauki Jarosław Gowin stwierdził, że "porozumienie wokół ustawy o IPN jest w zasięgu ręki". Czy to oznacza wprowadzenie kolejnych zmian w ustawie o IPN? 


Jak poinformował min. Gowin kwestia rozwiązania sporu, jaki powstał wokół ustawy o IPN, jest "istotna" dla "naszych amerykańskich partnerów". Szef Porozumienia zaznaczył jednak, że nie dotyczy ona tylko środowisk żydowskich, ale także amerykańskich przedstawicieli władz. Po rozmowie z dyrektorem Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, Sarą J. Bloomfield, min. Gowin doszedł do wniosku, że "porozumienie wokół ustawy o IPN jest w zasięgu ręki". Według niego strona amerykańska bierze pod uwagę dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest zmiana przepisów ustawy o IPN poprzez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który miałby rozwiązać problem. Z kolei drugim jest po prostu bezpośrednia zmiana przepisów ustawy przez władzę ustawodawczą w Polsce. 


Pozostaje pytanie czy wprowadzona nowelizacja ustawy o IPN zostanie cofnięta lub zmieniona? Jeżeli dojdzie do ingerencji obecnej władzy we wprowadzone w styczniu przepisy, to w obliczu zapewnień marszałek Sejmu Beaty Mazurek o niezmienianiu wprowadzonych przepisów, Prawo i Sprawiedliwość oszuka nie tylko swoich wyborców, ale wszystkich Polaków. Pozostaje czekać na rozwój sytuacji w kwestii nowelizacji ustawy o IPN-ie. 

Źródło info: Rzeczpospolita
Źródło foto: Twitter /  By Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego [CC0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.