Header Ads

Kategoryczny sprzeciw IPN-u wobec planu usunięcia Pomnika Katyńskiego w Jersey City


Plany przeniesienia polskiego pomnika w Jersey City upamiętniającego ofiary Zbrodni Katyńskiej spotykają się z coraz większym oporem m.in. Polonii, polskiego konsulatu, a teraz IPN-u. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu Prezesa IPN-u, dr Jarosława Szarka opublikowanym 1-ego maja: "Instytut Pamięci Narodowej kategorycznie sprzeciwia się usunięciu Pomnika Katyńskiego z Exchange Place w Jersey City".

"Z wielkim niepokojem przyjąłem komunikat burmistrza Jersey City Stevena Fulopa o zamiarze usunięcia i przeniesienia Pomnika Katyńskiego w inne miejsce.
Odsłonięty w maju 1991 r. na prestiżowym Exchange Place w Jersey City Pomnik Katyński autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego stał się trwałym świadectwem polskości w Ameryce i prawdy o sowieckiej zbrodni popełnionej na Polakach.
Monument skrępowanego polskiego oficera z wbitym w plecy sowieckim bagnetem, łącznie z okalającymi go pamiątkowymi tablicami poświęconymi zagłodzonym syberyjskim zesłańcom i ofiarom zamachu terrorystycznego 11 września 2001 r., ma również swój wymiar uniwersalny.
Nieprzypadkowo Pomnik Katyński w Jersey City jest dziełem uchodźcy. Powstał z wysiłku polskich imigrantów i weteranów II wojny światowej, którzy walcząc z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem, właśnie na ziemi amerykańskiej szukali wolności i schronienia.
Instytut Pamięci Narodowej kategorycznie sprzeciwia się usunięciu Pomnika Katyńskiego z Exchange Place w Jersey City,  w związku z czym postanowiłem przedstawić swoje stanowisko mieszkańcom i władzom Jersey City."
dr Jarosław Szarek
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

Zapytany o komentarz polski ambasador w USA, Piotr Wilczek powiedział, że jest "zaniepokojony" nagłym ogłoszeniem, że pomnik może zostać przeniesiony i "brakiem dialogu" między miastem a polonijną społecznością: 

"Zachęcam wszystkie zaangażowane strony do nawiązania owocnego dialogu, aby można było znaleźć rozwiązanie, które nie wiąże się z trwałym przeniesieniem miejsca pamięci" - powiedział Wilczek. 

Na miejscu pomnika ma powstać park, którego budowa może rozpocząć się już w lipcu.  Autorem monumentu, upamiętniającego ofiary Zbrodni Katyńskiej popełnionej w 1940 roku przez NKWD na polskich jeńcach wojennych, jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński. Pomnik, o wysokości ok. 12 metrów, składa się granitowego cokołu o wadze 120 ton, na którym znajduje się wykonana z brązu postać zakneblowanego żołnierza z rękami związanymi z tyłu, z wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin. Rzeźba żołnierza ma wagę 6 ton. Na przedniej części cokołu znajduje się napis KATYŃ i data 1940, a na jego wschodniej części płaskorzeźba upamiętniająca głodujących Polaków zesłanych na Syberię. Źródło info: NYT / Wikipedia / IPN
Źródło foto:  By Paul Stein from New Jersey, USA (Katyn MemorialUploaded by Dudek1337) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons / By Paweł KulaDerivative work: TharonXX [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.