Header Ads

USA: Ustawa 447 przyjęta przez aklamację. Michalkiewicz: "Zostaliśmy sprzedani. To jest dla Polski okupacja!". [Video]


Gorąca noc dla Polski i Polaków za Oceanem. Izba Reprezentantów Kongresu USA przez aklamację przyjęła we wtorek kontrowersyjną ustawę 447 - tzw. JUST (Justice for Oncompensated Survivors Today) - dot. restytucji mienia ofiar Holokaustu. Redaktor Michalkiewicz we wczorajszym wywiadzie z Witoldem Gadowskim w radiu WNET powiedział, że "jeżeli ta ustawa zostanie uchwalona, Polska zostanie wyszlamowana na ponad 300 mln dolarów". 

"To jest dla Polski katastrofa, to jest okupacja" - zauważył red. Stanisław Michalkiewicz. Odnosząc się do kwoty 300 mln dolarów zaznaczył, że kwota roszczeń trzykrotnie przewyższa budżet Państwa Polskiego. Według niego nie widzi żadnego sensu w wizycie wicemarszałka Senatu Adama Bielana i ministra Jarosława Gowina w Stanach Zjednoczonych. Wyraził nadzieję, że winni tej sytuacji w przyszłości zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. 

"Polska jest co pewien czas - nasi przyjaciele, nasi sojusznicy Polskę sprzedają. W 1943 roku nasz najważniejszy sojusznik sprzedał Polskę Stalinowi tak, jak się sprzedaję krowę rzeźnikowi. Teraz mamy do czynienia z czymś podobnym."

Izba Reprezentantów USA początkowo zamierzała głosować nad ustawą HR 1226, siostrzaną do 447, jednak przewodniczący Izby Reprezentantów USA, Paul Ryan postanowił w zeszły piątek zawiesić normalną obowiązującą procedurę i zezwolił na głosowanie nad ustawą Senatu 447. Republikanin Ed Royce z Kalifornii przyznał we wtorek, że liczne organizacje żydowskie, takie jak WJRO i ADL, wywierały ogromną presję na reprezentantów by zajęli się ustawą 447. Jeśli Donald Trump złoży podpis na uchwalonej w nocy ustawie, zobowiąże Sekretarza Stanu do przygotowywania regularnych raportów oceniających "charakter i zakres ustawodawstw krajowych i aktów wykonawczych w krajach objętych ochroną identyfikacji, zwrotu i restytucji za niesłusznie przejęte lub przekazane aktywa ofiar Holocaustu. Najbardziej kontrowersyjny artykuł 3 z S.447 postuluje:

Paul Ryan, przewodniczący Izby Reprezentantów USA
"W przypadku bezspadkowego mienia, zapewnienia mienia lub rekompensaty, aby pomóc potrzebującym ocalałym z Holokaustu, w celu wspierania edukacji o Holokauście, i do innych celów. Organizacje, które zgłaszają takie pozaprawne roszczenia o majątku bezspadkowym, zgodnie z polskim prawem i międzynarodowymi standardami prawnymi nie mają absolutnie żadnej legitymacji prawnej. Co więcej, żydowskie roszczenia majątkowe były rozwiązywane i rozliczane przez liczne powojenne systemy odszkodowań, w szczególności przez luksemburską umowę między Izraelem a Niemcami. Na podstawie tej umowy Izrael, żydowskie organizacje ds. roszczeń i osoby fizyczne otrzymały odszkodowanie od Niemiec w wysokości 100 mld dolarów amerykańskich. Rekompensata stanowiła ugodę za wszystkie ludzkie i materialne straty poniesione przez europejskich Żydów w wyniku ludobójczej polityki niemieckiej i zniszczenia mienia żydowskiego. Ustawa S. 447 opiera się na Deklaracji Terezińskiej, prawnie niewiążącym dokumencie, który otwarcie dyskryminuje nieżydowskie ofiary Holokaustu. Kongres USA - zgodnie z twierdzeniami jednego z Republikaninów Chuck'a Hagel'a - jest pod silnym wpływem żydowskich grup lobbystycznych. Zasady demokratyczne nie odgrywają żadnej roli, a system głosowania w Kongresie USA może być dostosowywany w miarę potrzeby. 

Źródło info: WNET / StopACTHR1226
Źródło foto:  By U.S. Congress (http://www.speaker.gov/about) [Public domain], via Wikimedia Commons / By Architect of the Capitol (aoc.gov) [Public domain], via Wikimedia Commons / By This image is a work by Wikipedia and Wikimedia Commons user Jarosław Kruk (Jrkruk).When reusing, please credit me asauthor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0If you use my image on your website, please send me an email with webpage adress. If you use my image in your book, please send me one copy to my home adres, which I will provide by email.Contact me at: jaroslaw.kruko2.plMore of my work can be found in my personal gallery. pl en +/− pl en +/− [Attribution or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commonsloading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.