Header Ads

Prof. Szwagrzyk: "Praca w Jedwabnem powinna zostać wznowiona."


"Bardzo źle się stało. Kiedy ekshumacja została przerwana należało ją doprowadzić do końca. Ta sprawa nie została wyjaśniona. Będzie zawsze wracała dopóki badania nie zostaną przeprowadzone." - powiedział Prof. Krzysztof Szwagrzyk podczas "Wideoczatu z historią. Ekshumacje. Kto już ma swój grób, a kto jeszcze czeka..." na kanale IPNtv w serwisie Youtube. 

Jak zaznaczył zastępca Prezesa IPNu - pełne prace archeologiczne powinny zostać przeprowadzone, aby wyjaśnić zbrodnię w Jedwabnem. Jeszcze w lutym Minister Spraw Zagranicznych, Prof. Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" powiedział, że "W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera". Podkreślał, że nie można zarzucić Polakom jako narodowi kolaborowania z nazistowskimi Niemcami i przeprowadzania zorganizowanych akcji mordowania Żydów, ponieważ Polska w tym czasie nie istniała. 


W 2001 roku Prof. Kola zdołał przeprowadzić powierzchowną ekshumację w Jedwabnem, zanim została ona wstrzymana na polecenie ówczesnego ministra sprawiedliwości Prof. Lecha Kaczyńskiego. Początkowe szacunki jednego z archeologów o liczbie 150-200 ofiar zostały zweryfikowane przez Prof. Kolę, który uważa, że w Jedwabnem zginęło najwyżej 400 Żydów. W mogile zostały odnalezione wartościowe przedmioty, co jest całkowitym zaprzeczeniem relacji świadka Leona Dziedzica, który twierdził, że widział na własne oczy jak Polacy obrabowali zwłoki ofiar. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Prof. Kola zauważył, że archeologom nie starczyło czasu na zbadanie ewentualnych ran postrzałowych, natomiast pełna ekshumacja prawdopodobnie da taką możliwość. Przerwanie ekshumacji w Jedwabnem w 2001 roku było sprzeczne z polskim prawem, a także prawem żydowskim - halacha, o czym wiele razy wspomina dr Ewa Kurek. Nie można także zapominać o fakcie znalezienia łusek po nabojach z niemieckich pistoletów na miejscu zdarzenia w Jedwabnem. 

O wznowieniu ekshumacji w Jedwabnem może zadecydować Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro. 

Źródło info: Youtube, IPNtv / Rzeczpospolita
Źródło foto: Youtube, screen  / TVNiezaleznaPolonia


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.