Header Ads

Rada Miejska Londynu zatwierdziła strefę buforową wokół kliniki aborcyjnej.


Rada Miejska jednej z londyńskich gmin stała się pierwszym lokalnym organem w Wielkiej Brytanii, który zatwierdził strefę buforową wokół kliniki aborcyjnej. Członkowie Ealing Council, na zachód od stolicy, głosowali 10 kwietnia w celu ustanowienia publicznego nakazu ochrony przestrzeni wokół kliniki prowadzonej przez Marie Stopes UK. Ochrona polega na zakazie publicznych modlitw i składania ofert pomocy kobietom w promieniu 100 metrów od placówki. Ta decyzja może oznaczać, że wkrótce Wielka Brytania stanie się drugą zachodnią demokracją zakazującą działań pro-life w pobliżu klinik aborcyjnych. Pierwszym krajem, gdzie wprowadzono podobne rozwiązania, jest Kanada, która w lutym uchwaliła 50-metrowe strefy wykluczenia wokół ośmiu klinik aborcyjnych w Ontario.

Marie Stopes UK ubiegała się o wydanie orzeczenia, ponieważ twierdziła, że członkowie Good Counsel Network, w większości katolickiej grupy, nękali klientów kliniki. Zainteresowani stanowczo zaprzeczyli tym oskarżeniom. 

Marie Stopes House w Wielkiej Brytanii

Richard Bentley, dyrektor zarządzający w Marie Stopes UK, powiedział, że zatwierdzenie strefy buforowej było "przełomową decyzją dla kobiet". 

"Jesteśmy niezwykle wdzięczni Radzie Miejskiej Ealing za rozpoznanie emocjonalnego niepokoju, jaki te grupy tworzą, oraz za podjęcie proporcjonalnych działań mających na celu ochronę prywatności i godności kobiet korzystających z naszej kliniki w dzielnicy." - powiedział w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej 11. kwietnia. "Nigdy nie chodziło o protest - chodziło o małe grupy obcych, które zbierają się przy bramach wjazdowych, gdzie mogą nękać i zastraszać kobiety oraz próbować uniemożliwić im dostęp do opieki zdrowotnej, do której mają prawo. Rada Ealing wysłała jasny sygnał, że tego rodzaju zachowanie nie powinno być tolerowane, a grupy te nie mają żadnego uzasadnienia, aby próbować zaangażować się w jedną z najbardziej osobistych decyzji, jakie kobieta może podjąć dla siebie" - kontynuował. 

Inne władze lokalne w Wielkiej Brytanii - zgodnie z twierdzeniami Bentley'a - "teraz badają podobne środki w celu zwiększenia ochrony poza klinikami w ich obszarach."

Siedziba Rady Miejskiej Ealing
Jednak Elizabeth Howard z Good Counsel Network powiedziała, że Rada Ealing podjęła "głęboko regresywny krok". 

"Jestem przerażona, ale nie zaskoczona decyzją Rady Ealing o zakazie oferowania pomocy poza ośrodkiem aborcyjnym" - powiedziała w oświadczeniu z 11. kwietnia, przesłanym do Catholic News Service. "Setki kobiet na przestrzeni lat akceptowały tę pomoc i są wdzięczne za szansę uratowania swoich dzieci. Ta decyzja zaszkodzi słabym kobietom, które potrzebują naszej pomocy. To są kobiety, które nie mogą uzyskać wsparcia nigdzie indziej."Clare McCullough z Good Counsel przekazała, że ponad 1000 kobiet w ciągu ostatnich sześciu lat zmieniło zdanie i postanowiło zatrzymać swoje dzieci po tym, jak zwrócił się do nich doradca modlący się poza kliniką. 

Strefa buforowa wejdzie w życie 23 kwietnia, a każdy, kto naruszy przepisy popełni przestępstwo i będzie mógł zostać ukarany grzywną lub będzie ścigany zgodnie z prawem. Działacze pro-life podejmą odpowiednie działania prawne mające za zadanie ewentualne zakwestionowanie decyzji rady. Jednak w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej, Rada Miejska Ealing stwierdziła, że jest przekonana, że "potrzeba zapewnienia bezpiecznego, swobodnego dostępu do kliniki w bezpiecznej strefie może być równoważona ustawą o równości i Europejską Konwencją Praw Człowieka". 

Biskup John Sherrington
Pomocniczy biskup John Sherrington z Westminster stanął w obronie Good Counsel Network oferując "praktyczną alternatywę i pomoc, jeśli kobieta chce dokonać innego wyboru". 

"Nie powinno być konieczności ograniczania wolności osób i grup do wyrażania opinii, chyba, że mogą spowodować poważne szkody dla innych lub zagrożenie porządku publicznego" - powiedział w oświadczeniu z lutego. "W obecnym prawodawstwie istnieją już proporcjonalne środki umożliwiające radzenie sobie z takimi sytuacjami."

Dodał, że "powszechne wprowadzenie" stref buforowych "niesie ze sobą niebezpieczeństwo zarówno zakazu wolności słowa, jak i wspierania nietolerancji wobec uzasadnionych opinii, które promują dobro wspólne". 

Źródło info: Catholic Philly
Źródło foto:  Abortion by Nick Youngson CC BY-SA 3.0 Alpha Stock Images / (Kim Traynor, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons / By No machine-readable author provided. Cjb~commonswiki assumed (based on copyright claims). [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons / screen, Youtube


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.