Header Ads

Nie żyje Milos Forman. Miał 86 lat. [Video]


Urodzony w Czechach - Geniusz Kina - Milos Forman zmarł w wieku 86 lat. Reżyser pozostawił po sobie dorobek arcydzieł kinematografii, na czele z oscarowymi: "Lot nad kukułczym gniazdem" i "Amadeusz". Forman zmarł w piątek w USA po krótkiej chorobie - przekazała czeskiej agencji prasowej CTK jego żona, Martina. Powiedziała, że "jego odejście było spokojne, a on był cały czas otoczony przez swoją rodzinę i najbliższych przyjaciół". Reżyser znany był także z obrazów "Hair", "Ragtime" oraz "Skandalista Larry Flynt". Prezes Gildii Reżyserów, Thomas Schlamme powiedział: 

"Milos był naprawdę jednym z naszych. Filmowiec, artysta i mistrz praw artystów. Jego wkład w rzemiosło reżyserskie jest niezaprzeczalnym źródłem inspiracji dla pokoleń filmowców. Jego reżyserskie widzenie zręcznie łączyło prowokacyjną tematykę, spektakle gwiezdne i prześladujące obrazy, aby opowiedzieć historie o powszechnej walce o swobodnej ekspresji i samostanowieniu, które informowały o jego pracy i życiu."

Aby nakręcić "Amadeusza", Forman powrócił do rodzinnej Czechosłowacji w 1983 roku i wykorzystał mało znanych aktorów teatralnych do postaci Wolfganga Amadeusza Mozarta (Thomas Hulce) i jego rywala Antonia Salieri (F. Murray Abraham). Forman stworzył nieodpartą i przekonującą adaptację. Reżyser zgarnął nie tylko Oscara za reżyserię, ale także m.in. w kategoriach zdjęcia, najlepszego aktora i najlepszy scenariusz. "Amadeusz" był największym sukcesem finansowym po "Locie nad Kukułczym Gniazdem". Forman rozkwitł jako młody reżyser w Czechosłowacji z takimi satyrycznymi filmami jak "Loves of a Blonde" z 1966 roku i "The Firemen's Ball" z 1968 roku. Temu drugiemu odmówiono pokazu w ojczystym kraju z powodu satyry biurokratycznego myślenia. Reżyser w sierpniu 1968 roku był w Paryżu, kiedy rosyjskie czołgi przetoczyły się do Czechosłowacji, kończąc krótki artystyczny renesans Układu Warszawskiego. Wkrótce potem przeniósł się do Nowego Jorku, dołączając do innego sławnego czeskiego reżysera, Ivana Passera, który wspólnie z Formanem i innymi napisał "Loves of a Blonde". Przez lata Forman wyreżyserował niewiele filmów, a jego amerykańska ścieżka miała swoje wzloty i upadki. Reżyser był przewodniczącym jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1985 roku oraz w Wenecji w 2000 roku. W Czechosłowacji Forman był dwukrotnie żonaty, najpierw z aktorką Janą Brejchovą, a następnie z Verą Kresadlovą, która była matką jego bliźniaczych synów Piotra i Mateja. W 1998 roku jemu i jego trzeciej żonie, Martinie Zbrovilovej - urodziły się bliźnięta, Andrew i James. 

Źródło info: Variety
Źródło foto:  By che(Please credit as "Petr Novák, Wikipedia" in case you use this outside Wikimedia projects.) [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.