Header Ads

"Brutalna agresja" - syryjscy przywódcy chrześcijańscy o ataku Amerykanów na Syrię.


Chrześcijańscy przywódcy na całym świecie, szczególnie z Bliskiego Wschodu, podnoszą głos nawołujący do "końca rozlewu krwi w Syrii" w świetle nalotów bombowych przeprowadzonych w tym tygodniu przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję. Papież Franciszek i rosyjski przywódca patriarcha Cyryl rozmawiali przez telefon w sobotę - według rosyjskiej agencji prasowej TASS. "Podjęliśmy inicjatywę, wiedząc, że chrześcijanie nie mogą pozostać na uboczu, widząc, co dzieje się w Syrii." - powiedział w sobotę dziennikarzom Cyryl. Patriarcha Cyryl przekazał, że dwaj chrześcijańscy przywódcy mają nadzieję zakończyć kres "przelewu krwi" w Syrii. 

"Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób chrześcijanie powinni wpływać na wydarzenia w zakresie położenia kresu przemocy, zakończenia wojny, zapobieżenia jeszcze większej liczbie ofiar." - powiedział Cyryl. 

Chociaż nie ma dokładnej liczby ofiar w ciągu ostatnich siedmiu lat, szacuje się, że od 400 do pół miliona osób zostało zabitych w wyniku trwającej wojny, albo z rąk organizacji terrorystycznych, takich jak ISIS. W ubiegłym tygodniu, podczas swojego cotygodniowego niedzielnego przemówienia, Franciszek zażądał zakończenia "nieludzkiej" przemocy w Syrii, mówiąc, że musi się skończyć "bez zwłoki". 

"W tych dniach moje myśli często zwracały się do ukochanej i umęczonej Syrii, gdzie wojna nasiliła się, szczególnie we wschodniej Ghutcie." - powiedział Franciszek. 

Patriarcha Rosji Cyryl i Patriarcha Syrii Ignatius Aphrem
We wspólnym oświadczeniu - trzech syryjskich patriarchów "potępia brutalną agresję, która miała miejsce w sobotę w naszym kraju - Syrii  -  przez USA, Francję i Wielką Brytanię, pod zarzutami wykorzystania broni chemicznej przez syryjski rząd". Deklaracja jest podpisana przez Jana X, greckiego prawosławnego patriarchę Antiochii i całego Wschodu; Ignatius'a Aphrem'a II, syryjskiego prawosławnego patriarchę Antiochii i całego Wschodu oraz Joseph'a Absi'ego, z greko-katolickiego kościoła Melkitów patriarchę Antiochii, Aleksandrii i Jerozolimy. Według prałatów "brutalna agresja" narusza prawo międzynarodowego i kartę Narodów Zjednoczonych, ponieważ jest to "nieuzasadniony atak" na suwerenny kraj. Inni duchowni kwestionują także domniemane użycie broni chemicznej przez syryjski rząd, mówiąc, że takie oskarżenie, używane do usprawiedliwienia nalotów, jest "nieuzasadnione i niepoparte wystarczającymi i wyraźnymi dowodami". 


W piątek śledczy ds. zbrodni wojennych ONZ potępili podejrzenie użycia broni chemicznej w syryjskim mieście Douma we wschodniej Ghutcie. Podczas bombardowania eksperci przemieszczali się po kraju w celu zbadania rzekomego ataku, który zabił dziesiątki osób. Według patriarchów fakt, że bombardowanie miało miejsce zanim komisja rozpoczęła swoją pracę, "podkopuje" wysiłek dochodzenia. Definiując agresję jako "brutalną" i "niesprawiedliwą", potępili także to, że zachęca on organizację terrorystyczne i "daje im impuls do kontynuowania ich terroryzmu". 

"Wzywamy wszystkie Kościoły w krajach, które uczestniczyły w agresji, aby wypełniły swoje chrześcijańskie obowiązki zgodnie z naukami Ewangelii i potępiły tę agresję oraz wezwały swoje rządy do zobowiązania się do ochrony międzynarodowego pokoju" - napisali w oświadczeniu. Duchowni są przekonani, że syryjska armia "nie ugnie się przed zewnętrzną lub wewnęrztną agresją terrorystyczną". Patriarchowie nie są pierwszymi, którzy kwestionują wiarygodność chemicznego ataku. Chaldejski katolicki biskup Antoine Audo z Aleppo, potępił Stany Zjednoczone i Rosję, które według niego używają Syrii do prowadzenia wojny przeciwko sobie. 

"To, co zrobili w Iraku, robią teraz w Syrii!" - powiedział Antoine Audo. "Jak to możliwe, że Assad użył broni chemicznej do obrony? To wszystko jest podstępem dla USA i Rosji, by rywalizować o wpływy."

Biskup Georges Abou Khazen
Biskup Georges Abou Khazen, wikariusz apostolski Aleppo, powiedział, że bombardowanie pokazało prawdziwe interesy osób zaangażowanych w walkę, mówiąc, że pierwotnie była to "wojna zastępcza", ale teraz, gdy "pomniejsi aktorzy zostali pokonani, prawdziwi bohaterowie konfliktu są na boisku.". On także czeka na potwierdzenie, że Assad użył broni chemicznej, ale w międzyczasie wciąż wzywa do pokoju.

"Każdy apel o pokój zapada w głuche uszy, tylko Papież Franciszek wciąż ma nadzieję na pokój, a my z nim mamy nadzieję."

Khazen podkreślił, że podczas gdy wielu ma nadzieję na pokój i prosi o pomoc, dostają w zamian za to bomby i pociski na ich głowy. Biskup wyraził nadzieję, że ostatnie naloty nie będą mnożyć się w innych miejscach w regionie, ponieważ "będą naprawdę niebezpieczne i wszystko może wymknąć się spod kontroli". 

"Potrzebujemy wspólnego rozwiązania osiągniętego bez kłamstw. Nie mamy innej broni poza modlitwą." - zakończył Khazen w wywiadzie dla włoskiej telewizji. 

Źródło info: Cruxnow.com
Źródło foto:  By Bo yaser [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons / By English: Foreign and Commonwealth Office (Flickr) [OGL], via Wikimedia Commons / By Zyzzzzzy [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons / Shealah Craighead [Public domain], via Wikimedia Commons / By Eldhorajan92 [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.