Header Ads

Żebrowski: "Tacy historycy jak Bronisław Komorowski powinni wrócić na studia" [Video]


"Przez ponad 70 lat była taka sama krytyka dot. Brygady Świętokrzyskiej" - zwrócił uwagę Leszek Żebrowski. W rozmowie z Witoldem Gadowskim w Radiu WNET historyk odniósł się do ostatniej fali negatywnych komentarzy wobec żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Żebrowski zauważył, że rozmowy między żołnierzami NSZ-etu a Niemcami istotnie miały miejsce, o czym poinformował płk. Antoni Szacki "Bohun" w jednym z rozkazów, jednak chodziło tylko i wyłącznie o efekt polityczny i propagandowy. Na żądanie współpracy Brygady Świętokrzyskiej z III Rzeszą, płk. Szacki zdecydowanie odmówił powołując się na formalne podleganie Naczelnemu Wodzowi i Rządowi RP, z którymi nie miał kontaktu. Niemcy po fiasku rozmów z NSZ, zostawili żołnierzy płk. Szackiego w spokoju. Leszek Żebrowski wspomniał, że kolaboracja oznacza "czynne występienie po stronie wroga", a tego w przypadku Brygady Świętokrzyskiej nie było. "Amerykanie obserwowali Brygadę wcześniej jak ona szła [...] Oficerowie niemieccy, którzy dostali się do niewoli, są pytani "czy oni brali z wami udział w walkach z Sowietami, z Armią Czerwoną?". "Nie!". W zamian za to, że Brygada w ten sposób się oczyściła przed Amerykanami, czy oni ją oczyścili, uznali, że to jest jednostka aliancka i jako jedyna polska formacja - Brygada Świętokrzyska - otrzymała prawo noszenia odznak armii amerykańskiej na mundurach. Nikt więcej, mimo, że współdziałanie z Amerykanami było na wielu płaszczyznach i w różnych miejscach. Natomiast Brygada to dostała."

Żebrowski stwierdził, że wszelkie kłamstwa dot. Brygady Świętokrzyskiej wynikają albo ze złej woli, albo z kompletnej ignorancji. Według niego tacy historycy jak Bronisław Komorowski powinni uzupełnić swoją wiedzę i wrócić do szkoły. Publicysta zaznaczył, że mamy opublikowane dokumenty Brygady Świętokrzyskiej, jak również zeznania kobiet wyzwolonych z obozu w Holiszowie. Leszek Żebrowski wspomniał także o dbaniu w obrębie Brygady o edukację swoich żołnierzy w zakresie czy to matematyki, czy to języka polskiego. 

"Wracamy do stalinowskiej narracji: kto nie znami, ten przeciwko nam."

Walka o młode pokolenie

Na pytanie red. Gadowskiego "dlaczego dziś walczy się z żołnierzami niezłomnymi?", Żebrowski zauważył, że to "walka o młode pokolenie". Młodzi ludzie na ulicy utożsamiają się z polskimi bohaterami, noszą krzyże Narodowych Sił Zbrojnych zamiast przypinać sobie Petru, Schetyny czy Henryki Krzywonos. Według historyka to, co nie jest zgodne z obecną stalinowską propagandą, będzie zwalczane. Bronisław Komorowski zabrał głos. 

Kilka dni temu były Prezydent RP - Bronisław Komorowski - w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" powiedział, że Brygada Świętokrzyska jednoznacznie źle się kojarzy. Nie dość - według niego - że łamała decyzje Polskiego Państwa Podziemnego, to na dodatek kolaborowała z III Rzeszą. Z zawodu historyk - Komorowski - stwierdził, że Brygada zasługuje na potępienie. "Coraz częściej widzimy próby włączenia kult jednostek podziemia, z którymi kojarzą się rzeczy jednoznacznie złe, dotyczy to np. Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Do tej pory w tradycji AK była ta jednostka oskarżana nie tylko o łamanie decyzji Polskiego Państwa Podziemnego, ale także o bratobójcze zbrodnie, a przede wszystkim o kolaborację z Niemcami. Żołnierze Brygady nie zasługują wyłącznie na potępienie, ale też nie na pomnik wzorca polskiego patriotyzmu walki. Ten wzorzec to przede wszystkim armia Podziemnego Państwa Polskiego, czyli AK."

Do podobnych skandalicznych wniosków w ostatnim czasie doszli prof. Rafał Chwedoruk czy rzeczniczka partii Nowoczesna - Paulina Hennig-Kloska. 

Źródło info: WNET, YT / wpolityce.pl
Źródło foto: screen, YT / By nieznany/unknown [Public domain], via Wikimedia Commons / By This image is a work by Wikipedia and Wikimedia Commons user Jarosław Kruk (Jrkruk).When reusing, please credit me asauthor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0If you use my image on your website, please send me an email with webpage adress. If you use my image in your book, please send me one copy to my home adres, which I will provide by email.Contact me at: jaroslaw.kruko2.plMore of my work can be found in my personal gallery. pl en +/− pl en +/− (Own work) [Attribution or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.