Header Ads

Oficjalnie: Narodowa wyprawa na K2 dobiegła końca!


Kierownik narodowej, zimowej wyprawy na K2, Krzysztof Wielicki w opublikowanym dzisiaj komunikacie na stronie Polskiego Himalaizmu Zimowego, poinformował o zakończeniu akcji górskiej na K2. Jak czytamy - po głębokiej analizie zespół podjął decyzję o wycofaniu się z wyprawy. Krzysztof Wielicki wymienił sześć powodów, w tym zagrożenie lawinowe i złe prognozy pogody na okres po 11.03.2018.W opublikowanym dzisiaj komunikacie kierownik narodowej, zimowej wyprawy na K2, Krzysztof Wielicki poinformował, że akcja górska na K2 dobiegła końca. Decyzja o zakończeniu wyprawy została podjęta pod wpływem 6 przytoczonych czynników. Jak możemy przeczytać: "Priorytetem wyprawy jest bezpieczeństwo uczestników.". Janusz Majer  w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Rodakiem zauważył, że ostatni rekonesans był kluczowym, mającym sprawdzić jak wygląda droga po ostatnim kilkudniowym opadzie śniegu i załamaniu pogody. Szef Programu Polski Himalaizm Zimowy przekazał, że sytuacja nie jest najlepsza - "liny są zasypane, jest bardzo dużo śniegu na drodze do C1 i C2. I jest też niebezpieczeństwo lawin." Z kolei członek wyprawy Marek Chmielarski zwrócił uwagę, że decyzja o zakończeniu akcji górskiej była bardzo trudna:

"Serca nasze chciały, jednak rozum nas stopował. To nie była pochopna decyzja. Została podjęta z ciężkim sercem."

W oparciu o głęboką analizę sytuacji w porozumieniu z zespołem zdecydowałem dziś o zakończeniu akcji górskiej na K2.
Wpływ na decyzję o zakończeniu akcji miały następujące czynniki:
1. Wynik rekonesansu zespołu Adam Bielecki i Janusz Gołąb w dniu dzisiejszym. Okazało się, że na drodze do C1 wszystkie liny są zasypane, namiot w bazie wysuniętej jest uszkodzony, istnieje również duże prawdopodobieństwo zniszczenia obozów C1,C2 oraz C3.
2. Prognoza pogody, która potwierdza tylko 1 krótkie okno pogodowe ok 11.03.2018
3. Brak możliwości zaaklimatyzowania min. 1-go zespołu na wys. 7200m, który by zdążył po powrocie do bazy na podjęcie próby ataku szczytowego w dniu 11.03
4. Zagrożenie lawinowe w górnych partiach drogi. W ostatnich 8 dniach zanotowaliśmy łącznie ponad 80cm opadów śniegu.
5. Ostrzeżenie z Portalu Ventusky o dużych opadach na wys.7600m
6. Złe prognozy na okres po 11.03.2018
Priorytetem wyprawy jest bezpieczeństwo uczestników.
Krzysztof Wielicki
(komunikat ze strony Polskiego Himalaizmu Zimowego)
Źródło info: RMF FM / Polski Himalaizm Zimowy
Źródło foto:  By Kuno Lechner (Self-photographed) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.