Header Ads

Wlk. Brytania: Zachęcał do wsparcia ISIS, wpadł dzięki czujności jednego człowieka.


Mohammed Kamal Hussain, 28-letni wyznawca Islamu, który wysłał tysiące wiadomości zachęcających do wsparcia Państwa Islamskiego, został zatrzymany dzięki czujności jednego człowieka. Do władz zgłosił się mężczyzna spoza Wielkiej Brytanii, który zwrócił uwagę na jedną wiadomość otrzymaną od Hussain'a. 28-letni obywatel Bangladeszu, Hussain rekrutował bojowników ISIS za pomocą serwisów społecznościowych Facebook, WhatsApp i usługi komunikacyjnej Telegram. Policja odkryła jego działalność dopiero po tym, jak mężczyzna mieszkający poza Wielką Brytanią, przesłał e-mail do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w marcu 2017 roku. Twierdził, że otrzymał wiadomość od nieznajomego, który zapraszał go do Państwa Islamskiego. Mohammed Hussain, który przedłużył wizę i mieszkał we wschodnim Londynie, został skazany na siedem lat przez Kingston Crown Court. Wymiar sprawiedliwości uznał go winnym dwóch zarzutów - zachęcania do terroryzmu i wspierania zakazanej organizacji. Szef jednostki ds. Zwalczania Terroryzmu w Metropolitan Police, Dean Haydon stwierdził, że:

"Śledztwo rozpoczęło się od jednego sumiennego człowieka, który zaufał instynktowi i zgłosił coś podejrzanego. Mógł zignorować wiadomość wysłaną przez Hussaina, ale zamiast tego zrobił zrzut ekranu wiadomości i natychmiast skontaktował się z władzami Wielkiej Brytanii. W dużej mierze dzięki niemu policja była w stanie postawić Hussaina przed wymiarem sprawiedliwości."

Hussain został powiązany z wysłaną wiadomością przez Internetową Jednostkę ds. Zwalczania Terroryzmu, która specjalizuje się w identyfikowaniu i poszukiwaniu materiałów terrorystycznych. Tuż po otrzymaniu sygnałów o podejrzanym mężczyźnie, rozpoczęto pilne dochodzenie. Śledczy przeszukali tysiące wiadomości wysłanych przez Hussaina, w tym posty na Facebooku zachęcające do przyłączenia się do ISIS i przeprowadzenia ataków, a także zawierające przemówienia przywódcy Abu Bakra al-Bagdadi'ego. Haydon powiedział, że fanatyk "aktywnie dąży do rekrutowania zwolenników ISIS", dodając: 

"Wiemy z niepokojącego materiału, który znaleźliśmy na jego urządzeniach, że wspierał Państwo Islamskie. Materiał zawierał filmy o barbarzyńskiej przemocy islamskich fanatyków i wypaczonych powodach dla mordowania ludzi, w tym dzieci i muzułmanów."

Śledczy z Counter Terrorism Command aresztowali Hussaina - 30 czerwca zeszłego roku. Został skazany po tym, jak urzędnicy ostrzegli przed rosnącą groźbą "zdalnej radykalizacji" w Internecie, która powoduje, że powiązania się trudniejsze do wykrycia. ISIS generuje wsparcie na całym Świecie, korzystając z zaawansowanej sieci propagandowej, w tym filmów wideo, audycji radiowych, czasopism, biuletynów i stron internetowych. Operacje medialne grupy terrorystycznej ucierpiały podczas ofensyw wojskowych, które wyparły bojowników z samozwańczego "kalifatu" w Syrii i Iraku, ale od tamtej pory odbudowały się. Wiadomości propagandowe są regularnie rozsyłane w wielu językach przez oddziały ISIS w Afganistanie, Egipcie czy Libii, oraz są tłumaczone i rozpowszechniane przez zwolenników Państwa Islamskiego. Globalne tłumienie materiałów terrorystycznych przez firmy, takie jak Facebook, Twitter i YouTube, spowodowało, że zdecydowana większość propagandy ISIS na tych platformach została usunięta, jednak nadal działa w Telegramie i mniejszych witrynach. Wcześniej w tym miesiącu Home Office (departament rządu Wielkiej Brytanii odpowiedzialny za politykę imigracyjną, bezpieczeństwo i porządek publiczny) ogłosił wprowadzenie technologii sztucznej inteligencji, która może identyfikować filmy propagandowe ISIS i uniemożliwiać ich przesyłanie na dowolną platformę wideo. 

"Ten rząd objął fotel światowego lidera dbając o to, by nikczemne treści terrorystyczne zostały zniszczone" - powiedziała minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, Amber Rudd. 


Źródło info: Independent.co.uk
Źródło foto: Metropolitan Police / CC BY/David Holt London via Flickr.com


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.