Header Ads

Niemcy: Mieszkańcy za utrzymaniem "dzwonu Hitlera" jako miejsca pamięci.


Mieszkańcy niemieckiej wioski Herxheim zdecydowali o zachowaniu spornego dzwonu kościelnego z czasów III Rzeszy. Tzw. "dzwon Hitlera" charakteryzuje się posiadaniem na swoim płaszczu symbolu niemieckich nazistów - znaku swastyki, a także słów "Wszystko dla Ojczyzny? Adolf Hitler". Jego pozostawienie ma być przypomnieniem mrocznej przeszłości kraju. Rada parafialna Herxheim przegłosowała w poniedziałek - stosunkiem 10:3 - decyzję o pozostawieniu dzwonu z brązu z 1934 roku. 

"Powinien pozostać jako bodziec do pojednania i miejsce pamięci przeciwko przemocy i niesprawiedliwości"

Rada odrzuciła propozycję regionalnego kościoła protestanckiego, który chciał zapłacić za usunięcie dzwonu o wadze 240 kg i zastąpieniu go innym. W zabytkowym kościele Jakobskirche zostanie umieszczona informacja przypominająca historię zabytku. Wioska licząca zaledwie 700 osób, wielokrotnie przyciągała uwagę opinii publicznej. Organista kościoła wcześniej domagał się zmiany inskrypcji. Niektórzy z wiernych byli przerażeni, kiedy dowiadywali się, że pobrali się, ochrzcili swoje dzieci lub przyłączyli się do ceremonii religijnych i różnych wydarzeń przy odgłosach bijącego hitlerowskiego dzwonu. W ubiegłym roku były burmistrz miasta, Roland Becker, zrezygnował z powodu komentarzy na swój temat, które zdawały się bronić nie tylko dzwonu, ale także epoki niemieckiego nazizmu. 

Swastyka na płaszczu dzwona w Herxheim
Na wieczornym poniedziałkowym spotkaniu, burmistrz wioski Georg Welker powiedział, że "społeczność potrzebuje jasności, którą drogą powinniśmy iść". Przedstawił on opinię eksperta, że kontrowersyjny dzwon ma wartość dziedzictwa narodowego i powinien pozostać na miejscu lub znaleźć się w muzeum. Pozbycie się go oznaczałoby "uchylanie się od rozsądnej i oświeconej kultury pamięci", możemy przeczytać w opinii eksperta. 

Jak poinformowała agencja DPA, decyzja Rady o zachowaniu "dzwonu Hitlera" spotkała się aplauzem wielu członków społeczności. 

Źródło info: France24
Źródło foto: screen, YT


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.