Header Ads

Ukraińcy próbowali zakłócić uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej! [Video]


Grupa Ukraińców popierających szowinistów Ukraińskiej Powstańczej Armii próbowała zakłócić obchody 74. rocznicy mordu w Hucie Pieniackiej. 28 lutego 1944 roku oddział 4. pułku policji SS wspomagany przez chłopów z okolicznych wsi, sotnię UPA "Siromanci" oraz policjantów z Podhorzec, otoczył wieś ze wszystkich stron. W ludobójstwie dokonanym na polskich mieszkańcach wsi śmierć poniosło od 600 do 1200 osób. "Bandera jest naszym bohaterem" - takie okrzyki można było usłyszeć dzisiaj z ust grupy osób z flagami Ukraińskiej Powstańczej Armii. Tylko dzięki ochronie policji nie doszło do starcia Ukraińców popierających szowinistyczną organizację Stepana Bandery z uczestnikami uroczystości upamiętniających zbrodnie w Hucie Pieniackiej. Na miejscu pojawili się m.in. wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy:

"Spotykają się Państwo dzisiaj w miejscu, które 74 lata temu - w ciągu jednego dnia - z dużej, tętniącej życiem wsi zostało zamienione w martwe pustkowie. Zbrodnia ludobójstwa, popełniona tutaj przez ukraińskich żołnierzy i policjantów na służbie hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej oraz ukraińskich nacjonalistów przyniosła zagładę około tysiąca ludzi: polskich mieszkańców Huty Pieniackiej oraz ukrywanych przez nich Żydów i uciekinierów z innych miejscowości Wołynia i Podola. Niewinna śmierć, zadana jedynie dlatego, że byli Polakami, przeraża ogromem okrucieństwa."Zginęli bo byli Polakami

Prezydent Duda zaznaczył, że zbrodnia w Hucie Pieniackiej nie może pozostać zapomniana i nie można odwracać od niej oczu. Zwrócił uwagę, że "jesteśmy to winni naszym wymordowanym rodakom", ale także ten sam obowiązek mamy wobec potomnych - jak wskazał - "pamiętać i wyciągać wnioski".


"Nasze narody potrzebują siebie nawzajem, aby oba nasze państwa były silne i bezpieczne. I dlatego potrzebujemy też pamięci i prawdy o tym, co zdarzyło się tutaj 28 lutego 1944 roku - aby nic podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło i aby nasze relacje opierały się na mocnych podstawach i wzajemnym zaufaniu. [...] W imieniu Państwa i Narodu Polskiego pochylam dzisiaj głowę na znak hołdu dla męczeństwa ofiar. Ich niewinna śmierć, zadana jedynie dlatego, że byli Polakami, przeraża ogromem okrucieństwa." - przekazał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. Obchody rocznicowe w Hucie Pieniackiej zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka. Na miejscu pojawili się także: wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz dyrektor lubelskiego IPN Marcin Krzysztofik. 

Źródło info: IPN / Wprost
Źródło foto: screen, YT /  By Stanisław i Andrzej Tomczakowie (http://www.wodynski.info) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commonsloading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.