Header Ads

Trump: Izrael musi być "bardzo ostrożny" z osadnictwem.


Donald Trump odniósł się do polityki osadnictwa Państwa Izrael zwracając uwagę, że nie jest ona dobra do zawarcia pokoju między Izraelem a stroną palestyńską. To zaskakująca deklaracja po decyzji USA o przeniesieniu swojej ambasady do Jerozolimy i uznaniu tego miasta za stolicę państwa położonego nad rzeką Jordan. 

"Myślę, że to bardzo niemądre dla Palestyńczyków, a także myślę, że byłoby to bardzo niemądre dla Izraelczyków, jeśli nie zawarliby porozumienia. To nasza jedyna szansa, a to się nigdy nie wydarzy."

Donald Trump udzielił w niedzielę wywiadu gazecie Israel Hayom, która jest własnością Sheldon'a Adelson'a. Prezydent USA zauważył, że zarówno Palestyna, jak i Izrael nie są skore do zawarcia pokoju, a wg. niego jednym z głównych problemów jest budowa osiedli i zabieranie ziem Palestyńczykom. 

"Zobaczymy co się stanie. W tej chwili chciałbym powiedzieć, że Palestyńczycy nie chcą pokoju, nie szukają pokoju. I nie jestem szczególnie pewny, że Izrael chce zawrzeć pokój. Będziemy więc musieli zobaczyć, co się stanie. Będziemy rozmawiać o osiedlach. Są one czymś bardzo skomplikowanym i zawsze komplikują zawieranie pokoju, więc myślę, że Izrael musi bardzo uważać na osiedlanie się."


Uwagi Donald'a Trump'a dot. osiedlania się przez Państwo Izrael są zgodne z jego wypowiedzią dla Bismuth w lutym 2017 roku:

"Za każdym razem, gdy zabierasz ziemię na osiedla, pozostaje mniej ziemi. Nie, nie jestem kimś, kto wierzy, że pójście dalej z tym osiedlaniem się to dobra rzecz dla pokoju."

Trump odniósł się do spotkania z Benjamin'em Netanyahu w Davos, w zeszłym miesiącu, gdzie rozmawiali m.in. o sprawie Jerozolimy:

"Zabierając Jerozolimę ze stołu, chciałem wyjaśnić, że jest ona stolicą Izraela, a co do konkretnych granic, popieram to, co obie strony ustaliły. Myślę, że obie strony będą musiały zawrzeć twarde kompromisy, aby osiągnąć porozumienie pokojowe."

Prezydent USA określił swoją deklarację dot. Jerozolimy jako "bardzo wielki punkt" w pierwszych latach swojej prezydentury. 

Źródło info: Jerusalem Post
Źródło foto: Shealah Craighead [Public domain], via Wikimedia Commons / By diario fotográfico 'desde Palestina', photographer [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons / By Al Jazeera English (War in Gaza 096) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.