Header Ads

Izrael: Knesset odrzucił projekt ustawy uznającej ludobójstwo Ormian.


Izraelski Knesset odrzucił w środę projekt ustawy, która uznawała ludobójstwo Ormian. Pomysł przewodniczącego partii Yesh Atid, Yair'a Lapid'a został odrzucony we wstępnym głosowaniu. 

"Nie ma żadnego powodu, aby Knesset, który reprezentuje naród, który przeszedł Holokaust, nie powinien uznać ludobójstwa Ormian i mieć dzień pamięci o tym wydarzeniu" - wyjaśniał Lapid, cytowany przez "Jerusalem Post". 

Z kolei dyrektor wykonawczy Armenian National Committee of America (ANCA), Aram Hamparian powiedział:
"Przywództwo Izraela osłabia się dzięki tak przejrzystemu traktowaniu pamięci o zbrodniach ludobójstwa, niczym towar wymieniany z Edrogan'em."

Ormiański minister spraw zagranicznych, Edward Nalbandian spotkał się ze spikerem Knessetu, Yuli Edelstein'em w listopadzie zeszłego roku, podczas jego oficjalnej wizyty w Izraelu. W trakcie spotkania obaj wymienili poglądy na wiele pilnych kwestii regionalnych, w tym znaczeniu uznania przez izraelski parlament ludobójstwa Ormian. W rozmowie Edelstein zauważył, że jego punkt widzenia na temat znaczenia uznania jest "dobrze znany", i że wielokrotnie publicznie go wyrażał. W lipcu 2015 roku Edelstein podczas zebrania komisji powiedział, że Knesset "musi zrobić coś moralnego" i uznać ludobójstwo Ormian. 
"Odwiedziłem jedno z ormiańskich miejsc pamięci i bardzo trudno jest zignorować to, co tam zobaczyłem" - oświadczył Edelstein w tamtym czasie - "Oczekuję, że ja i Knesset zachowamy się odpowiednio, abyśmy mogli podejmować decyzje zgodnie z moralnymi standardami demokratycznego państwa."W latach 1915-1917, podczas I Wojny Światowej, Imperium Osmańskie dokonało ludobójstwa ludności ormiańskiej. Ocenia się, że w jego wyniku zginąć mogło około 1,5 mln ludzi. To drugi po Holokauście najlepiej udokumentowany i opisany przypadek ludobójstwa dokonany przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych. Polski Sejm przez aklamację 19 kwietnia 2005 roku uznał ludobójstwo popełnione na Ormianach. Z kolei podczas pielgrzymki w 2001 roku do Armenii - fakt ten uznał Jan Paweł II. 

Źródło info: Jerusalem Post / Armenian Weekly / Wikipedia
Źródło foto:  Joshua Paquin, Ottawa, Canada] * '''License:''' {{cc-by-2.0}} Flickr / By Henry Morgenthau [Public domain], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.