Header Ads

Hennig-Kloska: "NSZ współpracowało z Gestapo i to są fakty historyczne" [Video]


Rzecznik Nowoczesnej, Paulina Hennig-Kloska oskarżyła Brygadę Świętokrzyską o kolaborację z nazistowskimi Niemcami, a konkretniej z niemieckim Gestapo. Jak dodała to fakt historyczny, co do którego "historycy są zgodni". Posłanka była gościem "Minęła 8" w TVP Info. To kolejne oszczercze słowa wobec żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w ostatnich kilku dniach. Przypominamy, że niecałe dwa tygodnie temu w programie "Bez Retuszu" Prof. Rafał Chwedoruk powiedział, że nie powinniśmy mówić o Brygadzie Świętokrzyskiej ze względu na współpracę z niemiecką III Rzeszą."Nie ma Pan zapewne wątpliwości, którzy z pobudek osobistych i interesów prywatnych współpracowali z Niemcami. Mieliśmy nawet oddziały Narodowych Sił Zbrojnych, które współpracowały z Gestapo. (…) Mamy Brygadę Świętokrzyską, co do której historycy są zgodni. Są zgodni, że Brygada Świętokrzyska współpracowała z przedstawicielami nazistów" - zakomunikowała z pełnym przekonaniem Hennig-Kloska. 

Oskarżenia wobec polskich bohaterów z Narodowych Sił Zbrojnych szybko spotkały się z odpowiednią reakcją redaktora Adriana Klarenbacha, prowadzącego "Minęła 8". 

"Proszę mi powiedzieć - obóz wyzwolony w okolicach Pilzna w Czechach był czyim obozem - polskim czy niemieckim? I Brygada Świętokrzyska czyj ten obóz wyzwalała?" - grzmiał red. Klarenbach. 

Paulina Hennig-Kloska próbowała uciec od tematu, jednak redaktor prowadzący program pozostał nieugięty. 

"Zakłamuje Pani historię, dlatego się piekle. Powiem szczerze nie wytrzymuję!" - mówił red. Klarenbach. 

Redaktor zadał konkretne i znaczące pytanie "dlaczego my nie mówimy o tym, że Żydzi współpracowali z Niemcami?". Po raz kolejny rzeczniczka Nowoczesnej miotała się w swoich odpowiedziach nie chcąc podejmować tego drażliwego dla pewnych środowisk tematu. 

Do historycznego dyletanctwa i skandalicznej antypolskiej propagandy posłanki Nowoczesnej Pauliny Hennig-Kloski odniósł się na Twitterze poseł Kukiz'15, Tomasz Rzymkowski:

"Absolutny skandal w wykonaniu rzecznik Nowoczesnej! Żeby podlizać się wrogom Polski, kiedy trwa wojna propagandowa przeciw nam, atakuje Brygadę Świętokrzyską NSZ, używając komunistycznej propagandy i fałszu. To gorzej niż zdrada, to głupota!"
Brygada Świętokrzyska była oddziałem zbrojnym Narodowych Sił Zbrojnych, który powstał 11 sierpnia 1944 roku w wyniku rozkazu komendanta Okręgu V Kieleckiego NSZ, mjra NN ps. "Olgierd Mirski". W jego skład wchodziły 202 pułk NSZ i 204 pułk NSZ. Pierwszym dowódcą był Antoni Szacki ps. "Dąbrowski". Brygada Świętokrzyska zasłynęła wyzwoleniem obozu koncentracyjnego dla kobiet w Holiszowie. Polscy żołnierze uratowali ok. 1000 więźniarek, w tym Żydówek, Polek i Francuzek. Płk. Szacki tak wspominał moment wyzwolenia:

"Z mroków budynku wydostawał się potworny odór rozkładających się trupów. Z tych czeluści na światło dzienne wypełzały pozostałe przy życiu kobiety."

Źródło info: IPN / TVP Info / Wikipedia
Źródło foto: ipn.gov.pl / screen, YT 


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.