Header Ads

Ostrzeżenie przed wyborami we Włoszech: Mafia "może ingerować w głosowanie". UE nerwowo obserwuje sytuację.


Mafia mogłaby wpłynąć na wybory we Włoszech w przyszłym miesiącu - ostrzega jeden z włoskich ministrów. Przywódcy UE nerwowo i bacznie obserwują rozwój sytuacji. 

Minister spraw wewnętrznych Włoch powiedział, że gangsterzy mogą "warunkować" włoskich wyborców i ostrzegają, że istnieje "konkretne ryzyko" krytycznej ingerencji. Marco Minniti zwrócił uwagę, że różne grupy mafijne w całym kraju mogą zakłócić wybory, które odbędą się już 4 marca. Efekty działań gangsterów mogą być odczuwane zarówno w Brukseli, jak i w Rzymie. 

"Rozkręcamy konkurencję wyborczą i mówimy, że to nie powinno być w porządku, to jest fakt: to jest konkretne ryzyko mafijnych uwarunkowań wolnych wyborców. Mafie są w stanie warunkować instytucje i politykę."

Marco Minniti - Minister spraw wewnętrznych Włoch
Minniti powiedział, że jest "zbyt wiele milczenia" w tej kwestii i wezwał władze lokalne do podjęcia dalszych działań w celu zwalczania wpływu mafii w całym kraju. 

"W tych kwestiach nie może być ciszy w kampanii wyborczej. Widzę zbyt wiele milczenia w tych kwestiach. Mówię to jasno jako minister spraw wewnętrznych."

Włoska agencja informacyjna ANSA poinformowała, że istnieją trzy główne grupy mafijne, które aktywnie zakłócały wolne wybory w ostatnich latach: 'Ndrangheta z Kalabrii, Cosa Nostra z Sycylii i Camorra z Kampanii. 

"W ciągu ostatnich lat wszystkie z nich pojawiły się w sprawach dotyczących kupowania głosów."

Polityczny wpływ grup mafijnych i szacunek, jaki zdobywają wśród opinii publicznej, gwałtownie spadł w ostatnich dziesięcioleciach. Jednak grupy nadal są aktywne w niezwykle lukratywnych operacjach na czarnym rynku. CNBC donosi, że w 2015 roku mafia nadzorowała przemysł wartości 183 mld funtów, czyli 12% całkowitego PKB Włoch. Urzędnicy w Rzymie i Brukseli nerwowo przygotowują się do wyborów we Włoszech, a ich wynik ma mieć kluczowe znaczenie dla całej UE. Ostatnie sondaże wskazują, że ruch anty-UE - Five Star Movement (5SM) jest najpopularniejszą partią w kraju, choć realnie patrząc zostanie pokonany przez koalicję umiarkowanych ugrupowań. Jeśli zwycięży, przywódca Lega Nord - Matteo Salvini - powiedział, że od razu przeprowadzi referendum w sprawie członkostwa Włoch w strefie euro. 

Źródło info: Express.co.uk
Źródło foto: Fot. Charly W. Karl via Flickr, CC BY-ND 2.0 / By Annika Haas [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.