Header Ads

"Wampir z Bytowa" wyjdzie na wolność?

Leszek Pękalski, słynny "Wampir z Bytowa", skazany na 25 lat więzienia za morderstwo 17-latki, może wyjść na wolność jeszcze w tym roku. Wszystko za sprawą połączenia dwóch wyroków skazujących werdyktem słupskiego sądu. 

"Wampir z Bytowa" od urodzenia był lekko upośledzony, co pokazał wywiad jaki przeprowadził z nim kilkanaście lat temu Edward Miszczak w programie "Cela nr". Pękalski był podejrzewany o 17 morderstw popełnionych między 1984 a 1992 rokiem, sam przyznawał się do 90. Prokuratura wówczas poniosła klęskę. Sąd skazał wampira za jedno morderstwo, 17-letniej Sylwii z Darskowa, na karę 25 lat pozbawienia wolności. Jak morderca opowiadał w wywiadzie, wrócił do zamordowanej w lesie Sylwii i uprawiał seks ze zwłokami. Z kolei w sali sądowej podczas procesu Pękalski wycofał się ze wszystkich złożonych wcześniej zeznań. Od 2007 roku mógł ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie, co też czynił co roku, jednak zespół terapeutów zawsze odmawiał na to zgody. 

Teraz za sprawą werdyktu słupskiego sądu "Wampir z Bytowa" może opuścić mury więzienia dwa lata przed pierwotnym terminem. Pękalski wcześniej został skazany na dwa lata w zawieszeniu za gwałt. Kara ta została odwieszona ze względu na recydywę, jednak uprawomocnienie się wyroku łącznego słupskiego sądu okręgowego sprawia, że "Wampir z Bytowa" będzie miał możliwość wyjścia już 11 grudnia tego roku. W związku z tym, że zarzut gwałtu był czynem, który morderca popełnił w tym samym czasie co morderstwo, kara za gwałt ulega konsumpcji na rzecz surowszej orzeczonej - 25 lat pozbawienia wolności. 

Dyrektor Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim, w którym karę odbywa Pękalski, złożył stosowny wniosek w sądzie okręgowym w Gdańsku o uznanie mordercy za człowieka szczególnie niebezpiecznego. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku "Wampir z Bytowa" trafi do specjalnego ośrodka w Gostyninie na mocy tzw. ustawy o bestiach. Pierwsze posiedzenie biegłych w tej sprawie odbędzie się 30 marca. 

Źródło info: Wikipedia / TV Republika / GPC
Źródło foto: Screen, Player.pl - program "Cela Nr"


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.