Header Ads

Szwajcaria znosi zakaz oddawania krwi przez homoseksualistów i biseksualistów.

Szwajcaria we wtorek ogłosiła, że znosi 40-letni zakaz oddawania krwi przez homoseksualistów i biseksualistów. Zakaz nadal będzie dotyczyć tych, którzy uprawiali seks w ciągu ostatniego roku. 

Poprzednie zakazy zostały wprowadzone jeszcze przed odkryciem wirusa HIV w 1980 roku. Ban obejmował pobieranie krwi od mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Został on wywołany obawami obecności innych patogenów w obrębie homoseksualistów i biseksualistów, a odkrycie wirusa HIV tylko podtrzymało tę politykę. Obecna zmiana polityki została zatwierdzona przez Szwajcarską Agencję ds. Produktów Terapeutycznych (Swissmedic), federalne regulacje, w następstwie odwołania od Szwajcarskiej Transfuzjologii SRC, oddziału Czerwonego Krzyża, odpowiedzialnego za produkty krwiopochodne. 

W oświadczeniu Swissmedic czytamy, że MSM w Szwajcarii są nadal niewspółmiernie narażone na ryzyko zarażenia się wirusem HIV, co stanowi mniej więcej połowę wszystkich nowych przypadków w kraju. Jednak wytyczne "nie będą prowadzić do zwiększonego ryzyka dla korzystających z transfuzji krwi". Udoskonalone badania sprawiły, że wykrycie infekcji jest znacznie łatwiejsze. Z kolei egzekwowanie jednorocznej absencji opiera się w całości na szczerości potencjalnego dawcy o swojej ostatniej aktywności seksualnej. Swissmedic wezwali ludzi by mówili "prawdę" wypełniając obowiązkowy wstępny kwestionariusz przed oddaniem krwi. 

Dla szwajcarskiego szefa transfuzji Rudolf'a Schwabe, zmiana kierunku polityki jest "pierwszą zmianą dyskryminujących przepisów", nawet jeśli nowe przepisy są "dalekie od doskonałości". Powtórzył wezwanie do innych miejsc w Europie, aby wytyczne dot. krwiodawstwa były oderwane od orientacji seksualnej i nie koncentrowały się wyłącznie na zniechęcaniu dawców, którzy angażują się w zachowania wysokiego ryzyka, czy są homoseksualistami czy heteroseksualistami. 

Swissmedic zapowiedzieli, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 lipca. 

Źródło info: AFP
Źródło foto: GettyImagesloading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.