Header Ads

Telefon Adolfa Hitlera na sprzedaż.

Telefon należący niegdyś do Adolfa Hitlera, którego używał podczas II Wojny Światowej, ma zostać wystawiony na sprzedaż w USA w przyszłym miesiącu. Jego obecny brytyjski właściciel nie mógł znaleźć muzeum w Wielkiej Brytanii, które byłoby zainteresowane włączeniem artefaktu do swojej kolekcji.


Wykonany z bakelitu czerwony telefon ma na sobie grawerowanego orła, swastykę i nazwisko Hitlera. Dyktator najwidoczniej używał go regularnie, gdyż towarzyszył mu podczas podróży po Niemczech w ostatnich dwóch latach wojny. Został usunięty z bunkra przez oficera armii brytyjskiej brygady sir Ralph'a Rayner'a. Ostatnie siedem dekad spędził zamknięty w sejfie w Anglii. Po zabraniu go z bunkra, brygadier Rayner świadomy, że grabież artefaktów była zagrożona sądem wojennym, schował go po powrocie na Wyspy. Przed śmiercią w 1977 roku przekazał telefon synowi, emerytowanemu oficerowi majorowi Ranulf'owi Rayner'owi. Teraz 82-latek postanowił sprzedać go w nadziei na przypomnienie okrucieństw dokonywanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej. 

Major Rayner powiedział:

"To było osobiste narzędzie śmierci Hitlera. To bardzo złowieszczy sprzęt, kiedy myślisz o tym do czego był używany. Mógł go używać do wykrzykiwania brutalnych rozkazów idących do obozów koncentracyjnych, do swych generałów na polu bitwy, i wszędzie pomiędzy."


Domy aukcyjne, w tym "Southeby's and Christie's", posiadają politykę zakazującą sprzedaży nazistowskich pamiątek. Major Rayner powiedział, że telefon został odrzucony przez brytyjskie muzea m.in. Imperial War Museum. To było powodem zwrócenia się ku Stanom Zjednoczonym. Telefon jest sprzedawany przez Alexander Historical Auctions w Maryland. Aukcja ma odbyć się w przyszłym miesiącu, a cena sprzedaży ma wynieść co najmniej 500,000$. Źródło: mirror.co.uk
Źródło foto: Raymonds / Alexander Historical Auction
loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.