Header Ads

Peter Kim: Pytanie "Skąd jesteś?" jest formą "Supremacji Białych"

W rozmowie z PBS Newshour, nadawcy finansowanego z publicznych pieniędzy, azjatycko-amerykański aktor i komik Peter Kim oświadczył, że zapytanie osoby "Skąd pochodzi?" jest formą "Supremacji Białych". Nazwał to mikroagresją - częścią jego walki. 
Kim powiedział gospodarzowi programu - Antonio Morze, że większość ludzi myśli o "Supremacji Białych" jako członkach Ku Klux Klanu czy Adolfie Hitlerze. Ale dla niego to jest "dużo mniej dramatyczne i dużo bardziej powszechne", i oferuje "zaktualizowaną definicję" pojęcia nawiązując do mikroagresji, którą zajmuje się codziennie. Aktor mówi, że większość jego ról jest napisana dla białych postaci, choć twórcy akceptują ludzi z różnym pochodzeniem. Swoje gorzkie żale wylewa w aplikacji dla homoseksualistów - Grindr. 

"Byłem przytłoczony profilami głoszącymi żadnych FEMS, żadnych tłuszczów, żadnych Azjatów"

Kim, który podróżował ze stand-up'ami po całym kraju, narzeka jak "dobrze znani biali ludzie" czasami krótko z nim rozmawiają kiedy pytają go "Skąd jest?", a on odpowiada "Z Nowego Jorku". Jak mówi jego chłopak ze Szwecji nigdy nie został o to zapytany. "Moja definicja "Supremacji Białych" jest osadzona w fabryce naszego codziennego życia. To jest w naszych szkołach, naszych filmach, i naszej telewizji" - mówi Kim. 
Źródło info: PBS Newshour
loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.