Header Ads

Niezależna.pl: prof. Krzysztof Szwagrzyk podał się do dymisji

Jak podaje portal Niezależna.pl zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz pełniący obowiązki Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji, podał się do dymisji. Dziennikarze portalu podają, że nie została ona jeszcze przyjęta, a Kolegium IPN zbiera się w tej sprawie jutro. Powodem dymisji ma być m.in. "blokowanie prac związanych z identyfikacją genetyczną żołnierzy podziemia antykomunistycznego pomordowanych przez komunistów".

Krzysztof Szwagrzyk uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2007 roku  habilitował się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Został profesorem nadzwyczajnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. W swoim naukowym dorobku zasłynął z poszukiwań szczątków osób pomordowanych w okresie Stalinizmu. W 2003 roku dzięki prof. Szwagrzykowi ekshumowano szczątki kpt. Włodzimierza Pawłowskiego na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, z kolei od 2012 roku kieruje pracami ekshumacyjnymi w Kwaterze na Łączce na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach, na Służewcu oraz Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Od 2016 roku jest członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski. 

Dzięki determinacji prof. Szwagrzyka tacy Bohaterowie Polski jak "Inka" czy "Zagończyk" mogli spocząć z honorami w oznakowanych grobach. Prof. Krzysztof Szwagrzyk jest autorem  kilkunastu publikacji poświęconych okresowi Stalinizmu m.in. "Prawnicy czasu bezprawia. Sędziowie i prokuratorzy wojskowi w Polsce 1944-1956" czy "Więzienia i obozy na Dolnym Śląsku (1945-1956). Przewodnik.".

Więcej o sprawie dymisji prof. Krzysztofa Szwagrzyka na portalu Niezależna.pl TUTAJ i TUTAJ

Źródło info: Niezalezna.pl / Wikipedia
Źródło foto: IPN TV, screen, Youtube


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.