Header Ads

Kandydat na Prezydenta Ekwadoru grozi wypowiedzeniem azylu Assange'owi.

Kandydat na Prezydenta Ekwadoru, Patricio Zuquilanda, powiedział, że wydali Julian'a Assange'a z ekwadorskiej ambasady, jeśli wygra wybory prezydenckie, a te odbędą się już 19 lutego. Zgodnie z doniesieniami El Telegrafo Zuquilanda chce wydać Assange'a Szwecji.
Zuquilanda dodał, że zainicjuje postępowanie przeciwko ministrowi spraw zagranicznych Ricardo Patino za naruszenie przepisów międzynarodowych, które "gwarantują azyl tylko za przestępstwa polityczne, a nie za powszechne".

Julian Assange znajduje się w ambasadzie Ekwadoru od 2012 roku, kiedy dostał azyl. Szukał schronienia w Londynie w czerwcu 2012 roku, uciekając przed zarzutami gwałtu i napaści seksualnej w Szwecji, które miały mieć miejsce w 2010 roku. Assange zaprzeczył oskarżeniom, nawet ostatnio wydając oświadczenie. Rząd brytyjski zagroził aresztowaniem mężczyzny, gdy tylko opuści ambasadę. W jej okolicach zwiększono rutynowe patrole policji. Assange zaapelował do władz Wielkiej Brytanii i Szwecji: "(...)aby zrobiły dobry uczynek i przywróciły moją wolność".

Źródło info: El Telegrafo
Źródło foto: Twitter / By David G Silvers. [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.