Header Ads

Wlk. Brytania: Nauczyciel kazał ściągnąć 4-latce muzułmańską chustę.

W Wielkiej Brytanii wybuchła afera po tym, jak nauczyciel szkoły Rzymsko-katolickiej nakazał zdjęcie islamskiej chusty 4-latce. Nauczyciele w szkole św. Klary w Handsworth, Birmingham, poprosili dziewczynkę o usunięcie hidżabu zgodnie z surową jednolitą polityką placówki, która zakazuje noszenia szalików i czapek. Jak podaje Birmingham Mail: ojciec dziewczynki wezwał do interwencji członka Rady Miejskiej ds. równości Waseem'a Zaffar'a.


Radny Zaffar powiedział, że spotkał się z dyrektorką szkoły Victorią Rivett i powiedział jej, że zakaz naruszył równouprawnienie. Zaffar opowiada się za tym, aby sprawa była przyczynkiem do zmiany zasad panujących w szkole. Z tym stanowiskiem nie zgadza się jego kolega - radny Majid Mahmood, który uważa, że jako szkoła wyznaniowa szkoła św. Klary może ustalać własne prawo dotyczące odpowiedniego ubioru, tak jak szkoły muzułmańskie mogą wymagać od dziewcząt noszenia chusty. 

Dr Mashuq Ally, były dyrektor ds. równego traktowania w Radzie Miejskiej Birmingham wskazuje, że noszenie hidżabu dla dziewcząt w tym wieku nie jest wymogiem religijnym. Powiedział również, że szkoła wyznaniowa może ustanawiać własną politykę dot. ubioru i jest zwolniona z przepisów o dyskryminacji. Jak zaznacza sprawa powinna być omówiona na forum szkoły i rodziców, a nie wyciągana na arenę publiczną i polityczną. 

Ghina Khan, obrończyni praw kobiet, zaatakowała Zaffar'a na twitterze, oskarżając go o poparcie dominacji mężczyzn, którzy stosują egzekwowanie hidżabu na małych dziewczynkach jako środek kontroli nad nimi. 

"Hidżab nie jest obowiązkowy dla dziecka w Islamie, ale władza patriarchalna biraadari wykorzystuje to do sterowania muzułmańskimi uczennicami."

Radna Brigid Jones, członek gabinetu ds. dzieci, rodziny i szkoły, powiedziała:

"Organ każdej szkoły jest odpowiedzialny za stworzenie i wdrożenie własnej jednolitej polityki. Jednak lokalna władza wspiera szkoły, aby zapewnić tworzenie jej polityki zgodną z wymogami prawnymi. Przypominamy im o ich obowiązkach, jeśli chodzi o ustanowienie jednolitych zasad panujących w szkole."Źródło info: Express.co.uk
Źródło foto: Google /  By Michal Osmenda from Brussels, Belgium (Girls from M'Hamid) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.