Header Ads

Szwecja: Gang Afgańczyków-gwałcicieli uniknie deportacji po zgwałceniu nieletniego.

Szwecja jest w szoku. Pięciu nastoletnich Afgańczyków, którzy zgwałcili nieletniego uniknie deportacji ponieważ w ich miejscu pochodzenia - Afganistanie - jest "zbyt niebezpiecznie"; oraz dlatego, że sąd nie może zweryfikować ich wieku. 


W październiku ubiegłego roku ofiara - nieletni chłopak - został dotkliwie pobity i zaciągnięty do lasu w pobliżu Uppsali, na północ od Sztokholmu. Napastnicy grozili mu nożem, potem gwałcąc przez ponad godzinę. Gwałciciele-muzułmanie twierdzą, że byli pijani kiedy doszło do ataku i nie są w stanie przypomnieć sobie  tego co się stało. 

Cała piątka musi zapłacić ofierze 250.000 koron szwedzkich. Ponadto czterech z nastolatków zostało skazanych na rok i trzy miesiące w poprawczaku. Piąty powinien odbywać karę 13 miesięcy, ale ma zaledwie 16 lat. Wszyscy otrzymali wyroki znacznie niższe w porównaniu do tych jakie zazwyczaj zapadają za tego typu przestępstwa. 

Prokurator zażądał deportacji dla całej piątki, jednak sąd stwierdził, że z powodu ich wieku i stanu bezpieczeństwa w Afganistanie deportacja nie jest możliwa. 

Podobnie jak tysiące migrantów, gang przybył do Europy bez formalnych dokumentów. Handlarze ludźmi doradzili nielegalnym migrantom, aby ci zniszczyli dokumenty, a to uczyni trudniejszym weryfikacje ich prawdziwego wieku przez władze. Minister spraw wewnętrznych - Anders Ygeman - chce nowego prawa w kwestii ostrzejszej weryfikacji migrantów pod względem wieku. Wszak nieletni mają większą ochronę prawną niż dorośli azylanci w Szwecji. Obecny system prawny sprawia, że nieletni ubiegający się o azyl mają mniejsze prawdopodobieństwo na deportacje. Migranci skutecznie oszukując władze wykorzystują obowiązujące prawo. 

Jak zaznacza Ygeman, istnieje ryzyko, że właściwa osoba dostanie niewłaściwą karę, ponieważ może twierdzić, że jest młodsza niż w rzeczywistości ma lat.  Nowa ustawa może pojawić się 1 lipca, jednak były prokurator Sven-Erik Alhem zwraca uwagę, że uchodzący przed sprawiedliwością migranci będą stałym problemem w przyszłości. 

"Nigdy nie będziemy w stanie pod względem medycznym określić dokładnego wieku" [Sven-Erik Alhem]


"Szwecja jest zbyt pobłażliwa dla migrantów, którzy albo przyjechali bez dokumentów albo nie chcieli ich pokazać. Jeśli dana osoba nie posiada dokumentu tożsamości, myślę, że trzeba obciążyć ją udowodnieniem swojej tożsamości" [minister spraw wewnętrznych Szwecji - Anders Ygeman]

Szwedzki Zarząd Migrantów i policja wezwali rząd, aby dać im nowe uprawnienia w kwestii bardziej efektywnej weryfikacji prawdziwej tożsamości najeźdźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. 

Kjell Asplund, przewodniczący Szwedzkiej Narodowej Rady Etyki Medycznej, powiedział, że dopuszczalne jest przeprowadzenie testów na młodych azylantach, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy co do wątpliwości ich prawdziwego wieku. 

Źródło foto: Getty Images / Szwedzki Minister Spraw Wewnętrznych Anders YgemanBrak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.