Header Ads

Pierwszy dzień ME w biathlonie: Rosjanie dominatorzy, Polacy bez medali. [Video]

Rosjanka Irina Starykh zwyciężyła bieg indywidualny na 15km podczas pierwszego dnia Mistrzostw Europy w Biathlonie w Dusznikach Zdrój.

Bezbłędna na strzelnicy Irina Starykh zakończyła zawody z czasem 44:24.7min i zdobyła pierwszy złoty medal na ME. Drugie miejsce z jedną karną rundą zajęła jej koleżanka z reprezentacji Swietłana Slepcowa, a na najniższy stopień podium wskoczyła reprezentantka Ukrainy Anastasiya Merkushyna. O pechu może mówić Szwedka Elisabeth Hoegberg, która trafiając wszystkie dwadzieścia strzałów, straciła na mecie do trzeciej Ukrainki ponad pół minuty. Rosjanka Swietłana Mironova pomimo dwóch karnych rund uplasowała się na piątym miejscu. Dobrze spisująca się na strzelnicy Niemka Karolin Horchler wylądowała dopiero na szóstej pozycji.

W początkowej fazie zawodów dobre warunki pogodowe zaowocowały wieloma czystymi kontami na strzelnicy zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej. Bezbłędna Horchler początkowo ustawiła wysoko poprzeczkę dla swoich rywalek, które musiały ją gonić. Szans młodej Niemce nie dała startująca z numerem 34 - Ukrainka Merkushyna. Szybka na trasie zmniejszała różnicę z każdym okrążeniem, by po dwóch ostatnich czystych strzelaniach wyprzedzić na mecie Horchler. Ostatecznie najlepszą okazała się Starykh, która zaczynała rywalizację z numerem 62.

Niestety nadzieje Polski na medale skończyły się po trzech próbach Magdaleny Gwizdoń, zajmującej po dwóch trzecie miejsce. Polka ostatecznie zajęła 10. pozycję, co pod nieobecność najlepszych zawodniczek Europy, nie jest wysokim osiągnięciem. W "40" znalazły się Anna Mąka, Krystyna Guzik i Kinga Mitoraj. Niżej zostały sklasyfikowane pozostałe reprezentantki Polski - Karolina Pitoń oraz debiutująca w ME Dominika Bielecka.

PolskaDominika Bielecka ++15:13.010

W biegu indywidualnym mężczyzn na 20km, rozegranym kilka godzin wcześniej od biegu Pań, górą okazał się Rosjanin Aleksander Loginov. Reprezentant Rosji przybył na metę z czasem 49:54.3min oraz jednym pudłem na strzelnicy. Tuż za nim uplasował się Bułgar Krasimir Anew - mistrz Europy juniorów w biegu indywidualnym z 2007 roku. Pomimo czystego konta na strzelnicy Anew nie zdołał pokonać Loginova. Brązowy medal zdobył reprezentant Rosji Alexey Slepov ze stratą 53.6s i bezbłędnym strzelaniem.

Kolejne miejsca od 4 do 6 zajęli kolejni Rosjanie, co dało aż pięć miejsc dla Rosji na sześciu czołowych pozycjach.

Podczas biegu mężczyzn było bezwietrznie, a temperatura sięgała -6 stopni C. Były to doskonałe warunki, aby uzyskać dobre wyniki na strzelnicy. I chociaż były one sprzyjające, tylko siedmiu zawodników wybiegło ze strzelnicy z czystym kontem.

Polacy nie wypadli w biegu najlepiej. Grzegorz Guzik i Łukasz Szczurek mieli po trzy pudła i zostali sklasyfikowani na 43. i 44. miejscu. Pozostali Polacy - Andrzej Nędza Kubiniec, Tomasz Zięba oraz Tomasz Jurczak zakończyli zawody pod koniec stawki. Ostatni z nich błysnął zaskakująco słabą formą wybiegając ze strzelnicy z 14. pudłami.

BIEG INDYWIDUALNY MĘŻCZYZN, ME: DUSZNIKI-ZDRÓJ - 25.01.2017