Header Ads

Skazany na 5 lat więzienia za mordowanie zwierząt. Polsko! Bierz przykład z Utah! [+18][Video]

The Humane Society of Utah, organizacja zajmująca się opieką i adopcją bezdomnych zwierząt, jest zadowolona z wyroku jaki usłyszał 26-letni Spencer Pedersen. W poniedziałek rano mężczyzna został skazany na karę do pięciu lat pozbawienia wolności za przestępstwo trzeciego stopnia torturowania i mordowania co najmniej jedenastu kociąt. Polski wymiar sprawiedliwości ma jeszcze dużo do nadrobienia w kwestii karania za bezwzględne znęcanie się nad zwierzętami. 


Jak mówi Gene Baierschmidt, dyrektor wykonawczy The Humane Society of Utah, który siedział na przeciwko Pedersen'a podczas poniedziałkowej rozprawy, "mężczyzna nie okazywał żadnych emocji". 


"Nie wydawał się mieć żadnych emocji, a gdy sędzia go zapytał czy chce zabrać głos, powiedział, że nie."


The Humane Society of Utah spędzili osiem lat pomagając pracować nad ustawą kwalifikującą torturowanie zwierząt jako przestępstwo. Pedersen został skazany właśnie na jej podstawie - ustawie zwanej prawem Henry'ego. Jak zaznacza Baierschmidt: 

"Mam nadzieję, że Pedersen spędzi cały orzeczony czas w więzieniu. Jesteśmy świadomi, że wiele kotów było torturowanych i mordowanych. Wyszukiwał ich, płacił za nie, i zabijał w okropny sposób. Torturowanie zwierząt jest silnie skorelowane z innymi zaburzeniami antyspołecznymi i wierzymy, że Pedersen potrzebuje leczenia psychiatrycznego. Jego zachowanie jest straszne; on jest zagrożeniem dla społeczeństwa." 


Pedersen został aresztowany w listopadzie 2016 roku po wielu doniesieniach o znajdywaniu martwych kotów, które wyglądały na wcześniej torturowane. Raporty wykazały, że dusił je i wrzucał do ognia. W sądzie okazało się, że nabył wiele kociąt online płacąc za każdego z nich od 20 do 120 dolarów. 

Sędzia poprosił o ocenę psychiatryczną Pedersena i sprawdzenie czy nieodpowiednie zachowania wobec zwierząt mają związek z narkomanią. Pedersen został skazany na bezwzględne pozbawienie wolności od zera do pięciu lat. 

Sytuacja prawna w Polsce.

Polski wymiar sprawiedliwości nadal ma wiele do nadrobienia w kwestii karania za znęcanie się nad zwierzętami. Od 1 stycznia 2012 roku obowiązują surowsze kary w polskim prawie za niehumanitarne traktowanie zwierząt, nielegalne zabicie czy właśnie znęcanie się nad zwierzętami. Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem można trafić do więziena nawet na 3 lata pozbawienia wolności. Niestety w praktyce bardzo często sądy powołując się na niską społeczną szkodliwość czynu, brak danych ostatecznie uzasadniających podejrzenia popełnienia czynu zabronionego czy wreszcie nie zawieranie znamion czynu zabronionego w popełnionym czynie, umarzają postępowania lub co najwyżej orzekają tzw. "zawiasy" za znęcanie się nad zwierzętami. Wynika to przede wszystkim nie z kulawego prawa, a z braku świadomości sędziów orzekających tak niskie wyroki. 

W 2016 roku Fundacja "Czarna Owca Pana Kota" wraz ze "Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt Ekostraż" przygotowały raport z monitoringu sądów, prokuratur i policji: "Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami?". W latach 2012-2014 głównymi ofiarami przemocy wśród zwierząt były zwierzęta domowe (83,5%), później zwierzęta gospodarskie (12,3%) i zwierzęta dzikie i wolno bytujące (4,2%). Jak czytamy w raporcie:

"86% kar pozbawienia wolności wobec sprawców przestępstw przeciwko zwierzętom wymierzono z warunkowym zawieszeniem ich wykonania na okres próby. Kary bezwzględnego więzienia orzekane były sporadycznie, na ogół wobec sprawców odpowiadających jednocześnie za popełnienie kilku różnych przestępstw."Autorzy raportu zaznaczają, że kara bezwzględnego pozbawienia wolności jest orzekana na zasadzie wyjątku od jej nieorzekania. Jako przykład podają sprawcę, który topiąc 9 szczeniąt w beczce z wodą, został skazany na 4 miesiące pozbawienia wolności. Kolejnym przytaczanym przypadkiem jest sprawa z Żagania z 2013 roku, gdzie Sąd Rejonowy skazał sprawcę za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad żoną oraz ukręcenie głowy papudze Nimfie na karę 1 roku pozbawienia wolności bez jej warunkowego zawieszenia. 

CAŁY RAPORT DOSTĘPNY TUTAJ

Nowy projekt Prawa i Sprawiedliwości.

W czerwcu 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało podwyższenie kar za znęcenia się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem do 5 lat więzienia wraz z możliwością orzekania zakazu wykonywania określonych zawodów. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki na konferencji prasowej mówił wtedy, że głównym założeniem projektu to zaostrzenie kar więzienia i wprowadzenie kar finansowych. 

"Te wszystkie przypadki, mogły się dziać z dwóch powodów - po pierwsze ze względu na bierność państwa, po drugie ze względu na bezkarność tych wszystkich zwyrodnialców, którzy byli przyzwyczajeni, że tak można, bo to jest tylko zwierzę. Program będzie elementem walki o cywilizowane traktowanie zwierząt." 

Jak czytamy w odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcina Warchoła na interpelację nr 6013 w sprawie zaostrzenia kar dla osób znęcających się nad zwierzętami z dnia 17 października 2016 roku:

"(...) w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają obecnie zaawansowane prace nad projektem ustawy, która zmieni ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (...). W najbliższym czasie projekt ten zostanie opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji i zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania. Na chwilę obecną projekt przewiduje:
(...) 2. Zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 lat do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem do lat 5."


Trzymajmy kciuki za Ministerstwo Sprawiedliwości w związku z projektem zmiany ustawy o ochronie zwierząt, ale niestety zaostrzenie sankcji nie zmieni mentalności orzekających je sędziów. Źródło info: Fox13now.com /  Ministerstwo Sprawiedliwości / Fundacja Czarna Owca Pana Kota

Źródło foto: Provo Police Utah /  By Алефіренко Петро Геннадіевич (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons / By Petty Officer 2nd Class Elizabeth Merriam (https://www.dvidshub.net/image/826739) [Public domain], via Wikimedia CommonsBrak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.