Header Ads

65. TCS: Historyczny wyczyn Polaka - Kamil Stoch ze Złotym Orłem!

Po dramatycznym finale w Bischofshofen Kamil Stoch ma upragniony tytuł - Zwycięzcy 65. Turnieju Czterech Skoczni. Podwójny Mistrz Olimpijski w ostatnim konkursie z cyklu zgarnął całą pulę wygrywając konkurs skokami na odległość 134,5m i 138,5m (289,2 pkt). Drugi był Austriak Michael Hayboeck, a trzeci drugi z naszych reprezentantów, świetnie się spisujący - Piotr Żyła. 


W klasyfikacji generalnej 65. Turnieju Czterech Skoczni obok "Orła z Zębu" znalazło się miejsce także dla popularnego Wiewióra - Piotra Żyły, a na najniższym stopniu podium dla pechowego Norwega - Daniela Andre Tande. 


Po pierwszej serii prowadził Słoweniec Jurij Tepes. Stoch i Tande byli blisko siebie, z kolei Austriak Stefan Kraft miał już tylko iluzoryczne szanse na wygraną w klasyfikacji generalnej Turnieju. Szybko odpadł z wyścigu po Złotego Orła skacząc w pierwszej próbie na odległość 128m. W drugiej serii Tande może mówić o ogromnym pechu. Podczas skoku odpadł klip wiązania i Norweg stracił na chwilę kontrolę, musiał szybko lądować cudem unikając upadku. Zanotowana odległość to tylko 117m, a to dało ogromną szansę Polakowi. Kamil nie zawiódł, oddał piękny skok zakończony telemarkiem na 138,5m i tym samym wygrał piątkowy konkurs w Bischofshofen i cały 65. Turniej Czterech Skoczni. 

Kamil Stoch po sukcesie w jednym z wywiadów powiedział:

"Jest to znakomity wynik i wielki sukces dla całego naszego zespołu. Piotr Żyła jest drugi, Maciej Kot czwarty w klasyfikacji generalnej. Myślę, że Stefan Horngacher jest najlepszym trenerem w naszym sporcie, ale wszyscy w zespole mają swoją rolę."

Stoch to obecnie drugi Polak po Adamie Małyszu, który wygrał Turniej Czterech Skoczni. 29-latek jest jednym z niewielu, którym udało się zdobyć złoto na Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich, zwyciężyć w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i wygrać Turniej Czterech Skoczni. 

Po pierwszych chwilach załamania, Daniel Andre Tande był zadowolony podczas ceremonii wręczenia nagród ze swojego występu i trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej.

"Po moim drugim skoku byłem bardzo rozczarowany, ale kilka minut później znów było wszystko w porządku." [Daniel Andre Tande]

Piotr Żyła tak skomentował swoje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej 65. TCS:

"Naprawdę nie spodziewałem się, że będę na podium w klasyfikacji generalnej. Moja forma jest coraz lepsza i lepsza."

Słoweniec Domen Prevc nadal prowadzi w Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata wyprzedzając o 9 pkt drugiego Norwega Daniela Andre Tande i o 13 pkt trzeciego Kamila Stocha. 

Źródło foto: Getty Images, Kamil Stoch

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.