Header Ads

Sir Bradley Wiggins ogłasza zakończenie kariery.

Zwycięzca "Wielkiej Pętli" Brytyjczyk Sir Bradley Wiggins ogłosił zakończenie swojej 14-letniej zawodowej przygody z kolarstwem. 36-latek był w 4-osobowym składzie, który zdobył złoto w wyścigu olimpijskim na dochodzenie na torze w Rio de Janeiro. Dzięki temu zwycięstwu Brytyjczyk wzbogacił kolekcję 4 złotych medali, jednego srebrnego i dwóch brązowych o kolejny złoty zdobyty podczas IO. 
Najbardziej utytułowany Brytyjczyk-Olimpijczyk w historii. Tylko Sir Chris Hoy i Jason Kenny mają więcej złotych medali, bo aż 6. Urodzony w Gandawie Wiggins ma na swoim koncie siedem złotych medali torowych Mistrzostw Świata. Nieźle radził sobie także w kolarstwie szosowym, gdzie zwieńczeniem jego dorobku było zwycięstwo w Tour de France w 2012 roku z ekipą Sky Team. Do jego najważniejszych sukcesów trzeba zaliczyć zdobycie najwyższych etapowych stopni podiów na wyścigach Criterium du Dauphine, Paryż-Nicea, Tour de Romandie, Tour of Britain czy Tour of California, a wszystko to w okresie od 2011 do 2014 roku. W tym czasie Bradley zdobył również złoto na Mistrzostwach Świata w jeździe na czas, by rok później pobić rekord w jeździe godzinnej. 

W swoim oświadczeniu wydanym na Facebooku Wiggins podziękował trenerom i menadżerom za wsparcie przez 20 lat uprawiania sportu. Podziękował opinii publicznej i swojej rodzinie, żonie Cath i dzieciom. W 2012 roku w ramach uznania za zwycięstwo w Tour de France oraz zdobycie złotego medalu na IO uzyskał tytuł "Sir" od Elżbiety II. Jego ostatnim zwycięstwem była wygrana w Ghent Six Day w listopadzie. 

Kibice w 2016 roku zapamiętają Bradley'a z jego prześmiewczego obecnego tryumfatora Tour de France zachowania na Tour of Britain, kiedy specjalnie zszedł z roweru podbiegając kilka metrów pod górkę. Naśladując w ten sposób wydarzenia z tegorocznej "Wielkiej Pętli", gdzie Christopher Froome zmuszony był po kraksie biec do mety. 


Źródło foto: Bradley Wiggins, Getty Images

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.