Header Ads

Otwarte lasy, nowe zasady w handlu i rezygnacja z części obostrzeń - od jutra pierwszy etap odmrażania gospodarki. [Video]


Otwarte lasy, nowe zasady w handlu i usługach, a także rezygnacja z części obostrzeń to nowa rzeczywistość jaką rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował od 20 kwietnia. Na czwartkowej konferencji Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że dzięki zastosowanym obostrzeniom "udało nam się zapanować nad bardzo gwałtownymi przyrostami" chorych na COVID-19. 

Proces dochodzenia do nowej rzeczywistości gospodarczej będzie przebiegał etapami. Od 20 kwietnia będzie wdrażany pierwszy etap - jak podkreślił Premier Morawiecki - z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa. Prawo i Sprawiedliwość rezygnuje z części obostrzeń, także z tego kuriozalnego jak zakaz wstępu do lasów i parków. Wprowadzone zostaną nowe zasady w handlu i usługach, zwiększony zostanie limit osób w miejscach kultu religijnego, a także osoby powyżej 13 roku życia będą mogły przemieszczać się bez dorosłego. 

"Pokazujemy drogę, pełną nadziei, która musi oznaczać utrzymywanie dyscypliny społecznej. Ta nadzieja to powrót do w miarę normalnego funkcjonowania w gospodarce i społeczeństwie. Udało nam się zapanować nad bardzo gwałtownymi przyrostami, jakie widzieliśmy we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech. Rząd podejmuje ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki." - powiedział Premier podczas czwartkowej konferencji. 


Kolejne etapy odmrażania gospodarki i polskiego życia społecznego zostaną uruchomione dopiero po spełnieniu niezbędnych warunków: analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia oraz realizacji wytycznych sanitarnych. Jak zaznaczył min. Szumowski etapy zdejmowania obostrzeń nie oznaczają, że epidemia się kończy. Minister Zdrowia zwrócił uwagę, że nadal pozostaje obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych, dezynfekcja rąk i powierzchni, zachowanie dystansu, przebywanie na kwarantannie i izolacji w zależności od sytuacji. 

W pierwszym etapie od 20 kwietnia:

- Zostaną otwarte lasy i parki z wyłączeniem placów zabaw;
- Wprowadzone będą nowe zasady w handlu i usługach: 
           - w sklepach do 100 mkw. - 4 osoby na stanowisko kasowe,
           - w sklepach powyżej 100 mkw. - 1 osoba na powierzchni 15 mkw.
- Limit osób w miejscach kultu religijnego ulegnie zwiększeniu do 1 osoby na 15 mkw. 
- Osoby powyżej 13 roku życia będą mogły przemieszczać się bez dorosłego.Źródło info: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Źródło foto: Pixabay /  Kancelaria Premiera / Public domain

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.