Header Ads

"Cyfrowy autorytaryzm", masowe więzienia i nadzór nad muzułmanami. Nowy film o Chinach ujawnia brutalną prawdę. [Video]


W ciągu ostatnich trzech lat chiński rząd zatrzymał w obozach, które określa się jako ośrodki "kształcenia i szkolenia zawodowego", około dwóch milionów chińskich muzułmanów. Eksperci opisali je jako największe masowe więzienie grupy etnicznej od czasów Holokaustu. Tą brutalną prawdę przedstawili twórcy nowego filmu dokumentalnego "China Undercover". 

Najnowszy dokument FRONTLINE, "China Undercover", przedstawia relacje z pierwszej ręki osób przetrzymywanych w obozach i bada wykorzystanie przez komunistyczny rząd technologii inwigilacji i sztucznej inteligencji do monitorowania i śledzenia Ujgurów i innych muzułmanów poza obozami w regionie Sinkiang. Producenci Robin Barnwell i Gesbeen Mohammad opisują to, co dzieje się w Sinkiang jako nowy model zarządzania - "cyfrowy autorytaryzm" - który jest obecnie eksportowany z Chin do innych krajów.

"Zasadniczo widzimy, że w Sinkiang rozwija się nowa forma zarządzania, która ma na celu kontrolowanie ludzi za pomocą technologii." - powiedział Robin Barnwell. "Myślę, że ludzie muszą zdać sobie sprawę, że to nie jest tylko lokalna historia z Sinkiang. To jest historia, która ma globalne implikacje. To będzie miało poważne konsekwencje dla praw człowieka i demokracji na całym świecie."


W zeszłym roku amerykański generał brygady Robert S. Spalding na łamach The New Yorker ostrzegał, że technologia 5G jest wykorzystywana w Chinach:

"W Chinach, które zainstalowały 350 tysięcy przekaźników 5G - około 10x więcej niż w Stanach Zjednoczonych - w połączeniu z rozbudowaną siecią kamer monitorujących, z których każda jest wyposażona w technologię rozpoznawania twarzy, władze mają możliwość śledzenia i podporządkowania sobie jedenastu milionów ujgurskich muzułmanów."


Według Timesa:

"Praktyka ta czyni Chiny pionierem w stosowaniu technologii nowej generacji do obserwacji swoich obywateli, potencjalnie zapoczątkowując nową erę automatycznego rasizmu."


Źródło info: The New Yorker / Times / "China Undercover"
Źródło foto: screen, YT

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.