Header Ads

Chiny: Kolejna prowincja z nową falą koronawirusa. Ludzie upadają na ulicach, urzędnicy ukarani za brak działań prewencyjnych. [Video]


Północno-wschodnia prowincja Heilongjiang w Chinach to nowe epicentrum epidemii koronawirusa. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, które rzekomo pokazuje upadającą osobę na ulicy stolicy prowincji - Harbin. W ostatnich dniach odnotowano gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa w Harbin. 

Obrończyni praw człowieka i chińska dysydentka, Jennifer Zeng podzieliła się klipem wideo, na którym widać personel ratowniczy w ubraniach ochronnych próbujący ocucić mdlejącego mężczyznę na jednej z ulic Harbinu. Incydent miał mieć miejsce w Maples International Area w czwartek, 16 kwietnia. 

"Znowu zaczynamy, tym razem w Maples International Area w Harbinie, w prowincji Heilongjiang w Chinach, prawdopodobnie 16 kwietnia 2020 r." - napisała Zeng. W ostatnim czasie w Harbin nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań na koronawirusa stając się tym samym nowym epicentrum wybuchu epidemii. Do piątku - granicząca z Rosją prowincja Heilongjiang - zgłosiła łącznie 508 potwierdzonych przypadków COVID-19, co skłoniło władze do wprowadzenia w całym mieście środków nadzwyczajnego zamknięcia. Mimo, że rząd nie wydał żadnych oficjalnych oświadczeń, kilka osób zamieściło nagrania z zamknięcia miasta w mediach społecznościowych. Jeden z filmików pokazuje porównanie ulicy Huanguang w Harbin z piątku 17 kwietnia w porównaniu do ujęć sprzed kilku dni. Na ulicach miasta są ustawiane barykady. W sieci można znaleźć także nagrania z długimi kolejkami przed miejskimi szpitalami oraz policyjne blokady przed wjazdem na lokalne autostrady. Szpitale ogłosiły nowe zasady zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa. 
Z kolei osiemnastu urzędników z Harbin zostało zdyscyplinowanych za to, że nie udało im się zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 na miejscu - podała w piątek komisja dyscyplinarna w oświadczeniu na swojej stronie internetowej, o czym doniosła chińska gazeta Global Times. Urzędnicy byli odpowiedzialni za lokalne działania prewencyjne w związku z epidemią COVID-19. Wśród nich znajdują się zastępca burmistrza Harbin i dyrektor komisji ds. zdrowia. 

"Luki i niedociągnięcia w działaniach antyepidemicznych, prowadzące do przypadków zakażenia w Harbinie, muszą zostać dokładnie zbadane. Zdecydowanie powstrzymamy rozprzestrzenianie się epidemii i nigdy nie pozwolimy, aby zrujnowała ona krajowe wysiłki przeciwko COVID-19." - powiedział Wang Wentao, gubernator prowincji Helongjiang podczas czwartkowej wideokonferencji. 

Źródło info: Global Times / IBTimes.sg

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.